Basın İlan Kurumu (BİK) Yönetim Kurulu, 2023 Yılı 25. toplantısında deprem bölgesindeki 5 il genelinde ve 2 ilçede faaliyet gösteren süreli yayınlara yönelik desteğini sürdürme kapsamında alınan önlemlerin süresinin, 1 Mayıs 2024 tarihine kadar uzatılmasına karar verdi.

2023 yılının son toplantısını bugün (26 Aralık) gerçekleştiren BİK Yönetim Kurulu, deprem bölgesindeki basın kuruluşlarına yönelik alınan önlemlerin süresinin uzatılmasını, resmî ilan ve reklam yayımıyla alakalı süreli yayınlar hakkında yapılan işlemleri ve basın çalışanlarının borç para taleplerini görüşerek karara bağladı.

Toplantıda, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerin etkilerinin halen devam etmesi nedeniyle deprem bölgesindeki Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Osmaniye illeri ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde yayımlanan süreli yayınlara yönelik alınan önlemlerin süresinin 1 Mayıs 2024 tarihine kadar uzatılması kararı alındı.

Bu kapsamda belirtilen tarihe kadar bölgede yayın hayatını sürdüren gazetelerden asgari fiili satış ile internet haber sitelerinden asgari ziyaretçi trafik şartları aranmayacak.

Toplantıda ayrıca resmî ilan ve reklam yayımıyla alakalı süreli yayınlar hakkında yapılan işlemlerin görüşülmesi neticesinde;

Rize’de bulunan bir internet haber sitesine Kadro Bildirim Zorunluluğu ile Kadro Şartlarını ihlal etmesi nedeniyle 5 gün,

Siirt’te yayımlanan bir gazetenin Sayfa Düzeni ve Baskı Esasları Şartlarını ihlal etmesi nedeniyle 4 gün,

İstanbul'da Otomobil Hırsızlığında Tutuklama İstanbul'da Otomobil Hırsızlığında Tutuklama

Balıkesir’de yayımlanan bir gazetenin Teslim Yükümlülüğü Şartını ihlal etmesi nedeniyle 3 gün,

Erzurum’da yayımlanan bir gazetenin Sevk Edilen İlanı Zamanında Yayımlamaması sebebiyle de 10 gün süreyle resmî ilan ve reklam kesme müeyyidesi uygulanmasına karar verildi.

BİK Yönetim Kurulu son alarak basının desteklenmesine yönelik faaliyetleri kapsamında, resmî ilan yayımlama hakkını haiz süreli yayınlarda fikren veya bedenen çalışan 28 kişinin borç taleplerini kabul etti.

Buna göre 28 basın mensubunun her birine 6 bin TL faizsiz ve 6/12/18/24 ay geri ödemeli toplam 168 bin TL borç para yardımı yapılmasına karar verildi.

Toplantıda ayrıca, 2024 ve 2025 yıllarında Kontrol Kurullarında görev yapacak gazeteci üye adayları tespit edildi.

HABER MERKEZİ

Editör: Ersan Akbaş