Günümüzde çamaşırlar için kullanılan deterjanların, yüzey temizleyicilerinin, çamaşır sularının, temizlik spreylerinin çeşidi artmış durumda.

Mehmetçik Vakfı Vekâleten Kurban Bağış Kabulüne Başladı Mehmetçik Vakfı Vekâleten Kurban Bağış Kabulüne Başladı

Kimileri koku zevkine göre, kimileri de çamaşırlarının kumaşına göre deterjan seçimini yapıyor. 

Ancak uzmanlar Türkiye'de her geçen gün artan korsan ve sahte ürün ticaretine dikkat çekerek bu ürünlerin sağlığa zararlı olduğunu belirtiyor.

Sahte ürünler genellikle düşük kalitede ve sağlığa zararlı maddelerden üretidiği için büyük bir tehlike oluşturuyor.

Bu ürünler, cilt ve solunum yolları tahrişi, alerjik reaksiyon ve göz rahatsızlıkları gibi durumlara sebep olabiliyor. Aynı zamanda etkili bir temizlik sağlayamıyor.

Cildin bu ürünlerle temas etmesi sonucu ciltte yanık, kuruluk, kızarıklık, kaşıntı, egzema, yaralar veya ülserler görülebiliyor. Bu durumlarda ürünlerin kullanımına devam edilmesi kanserojen etki gösterebiliyor.

Kimyasalların solunum yoluyla alınması ise boğazda yanma, batma, nefes darlığı, yutma güçlüğü gibi semptomlar oluşturuyor.

Uzmanlar bu noktada, vatandaşların sahte deterjanı gerçek deterjandan ayırt etmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Ürünlerin ambalaj kalitesinin diğer ürünlerden düşük olması ve fiyatının piyasadan ucuz olması deterjanın sahte olduğunu ayırt etmek için büyük bir ipicudur.

Özellikle internetten yapılan alışverişlerde sıkça sahte ürüne rastlanılmasından dolayı, alınan ürünlerin kontrollerinin yapılması önem taşıyor.
 

Muhabir: Ebrar Çelik