Dışişleri Bakanlığı, İran-İsrail gerilimi hakkında küresel düzeyde daha büyük çatışmalara neden olacak bir sürecin tetiklenmemesi adına çabaların sürdürüleceğini bildirdi.

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü savaşın "yayılma ve tırmanma riski barındırdığına" dair uyarıların uzun süredir tüm muhataplara hatırlatıldığı söylendi.

Açıklamada; "İsrail’in, İran’ın Şam Büyükelçiliğine gerçekleştirdiği uluslararası hukuka aykırı saldırı, kaygılarımızı haklı çıkarmıştır. İran’ın bu saldırıya yaptığı misilleme ve takip eden gelişmeler, olayların hızlı biçimde bölgesel bir savaşa dönüşebileceğini bir kez daha göstermiştir" cümleleri kullanıldı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Savaşı Sonlandırmayı Reddetti İsrail Başbakanı Netanyahu, Savaşı Sonlandırmayı Reddetti

OIay öncesinde İran ve ABD makamlarıyla görüşülerek "itidal çağrısında bulunulduğu" iletilen açıklamada, tarafların karşılıklı beklenti ve mesajlarının da Türkiye üzerinden iletildiğinin ve tepkilerin orantılı olması yönünde gerekli girişimlerin yapıldığının altı çizildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi; "Bölgemizin istikrarına kalıcı biçimde zarar verecek ve küresel düzeyde daha büyük çatışmalara neden olacak bir sürecin tetiklenmemesi için çabalarımızı sürdüreceğiz. Gelişmeler ilk dakikadan itibaren ilgili kurumlarımızla bilistişare, ülkemize yönelik güvenlik tehditleri bakımından da yakından takip edilmekte ve Sayın Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip Erdoğan) düzenli olarak bilgilendirilmektedir".

Kaynak: AA