Ocak ayının başında yapılan açılış, bu süper iletken tokamak reaktörünün gelecekteki enerji üretimi konusunda önemli bir adım atmasını sağlayacak.

JT-60SA, ortası boş bir yuvarlak şeklinde tasarlanmış bir nükleer füzyon reaktörüdür ve Avrupa Birliği'nin (AB) destekleriyle Japonya tarafından geliştirilmiştir. Bu reaktör, şu anda Fransa'da inşa edilmekte olan ve birkaç yıl içinde faaliyete geçmesi beklenen Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör (ITER) için bir öncü olmayı amaçlamaktadır.

Bayraktar AKINCI C, İlk Uçuş Testini Başarıyla Tamamladı Bayraktar AKINCI C, İlk Uçuş Testini Başarıyla Tamamladı

JT-60SA'nın öne çıkan özellikleri arasında tasarımının enerji üretebilecek kapasitede olması bulunuyor. Nükleer füzyon, yıldızların güç kaynağıdır ve temiz, karbonsuz enerji sağlama potansiyeli büyük. Ancak, bu potansiyeli gerçekleştirebilmek için büyük enerji yatırımları gerekmektedir. JT-60SA'nın hedefi, harcanan enerjiden daha fazlasını üreterek nükleer füzyonun ticari olarak uygulanabilir hale gelmesine katkıda bulunmaktır.

Tokamak adı verilen reaktör, güçlü bir manyetik alan içinde tutulan plazmayı içinden 1 milyon amperlik akımlar geçirerek 200 milyon santigrat dereceye kadar ısıtabilmektedir. Bu özellikler, gelecekte daha büyük ölçekli reaktörlerin daha fazla enerji üretebilmesine olanak tanıyabilecek umudunu artırmaktadır. ITER gibi büyük projeler, plazmayı yakmak ve 2035'e kadar tam füzyon gerçekleştirmek üzere tasarlanmıştır.

JT-60SA, reaktör teknolojisinin gelecekteki gelişimine önemli katkılar sağlaması beklenen umut verici bir proje olarak dikkat çekiyor. Fusion for Energy direktörü Marc Lachaise, açılışta yaptığı konuşmada, "JT-60SA, uluslararası füzyon yol haritasının anahtarıdır" dedi ve bu benzersiz füzyon cihazının önemli bilgiler sağlamak adına önemli bir fırsat olduğunu vurguladı. ITER'in 2025 yılında ilk füzyon plazmasını oluşturması bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi