Bir şarkının aklınızdan bir türlü çıkmayan melodisi olarak bilinen earworm, aslında hepimizin yaşadığı bir durum. Bazıları zihnimizdeki bu minik konserleri sevse de bazıları aynı şarkıyı sürekli mırıldanmaktan rahatsız olur. Earworm ile ilgili bilinmesi gerekenleri araştırdık, bu durumdan kurtulmanın yolları da dahil.

İşte bir şarkının aklınızda takılıp kaldığı bu durum hakkında bilinmesi gerekenler...

Kafelerde, restoranlarda, barlarda, sokaklarda ya da radyoda duyduğunuz bir şarkının gün boyunca dilinize dolandığı kesinlikle olmuştur. Şarkı ezgilerinin istenmeyen bir şekilde kulağınızda takılmasına ve gün boyunca tekrarlanmasına "earworm" adı verilir. Türkçeye "kulak kurdu" olarak çevirebileceğimiz bu durum, düşündüğümüzden çok daha yaygındır. Son araştırmalar, insanların %90'ının earworm yaşadığını iddia etmektedir.

Tekirdağ'daki Anız Yangını Tarım Alanlarını Yaktı Tekirdağ'daki Anız Yangını Tarım Alanlarını Yaktı

Peki Earworm ile Mücadele Etmek Mümkün Mü?

Bir şarkının belirli bir kısmını sürekli mırıldanmak, zamanla sinir bozucu bir hâl alabilir. Ancak earworm ile mücadele için bazı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerin yüzde 100 etkili olduğunu garanti edemeyiz, ancak şunları deneyebilirsiniz:

Psikolog Philip Beaman ve meslektaşları, sakız çiğneyen üniversite öğrencilerinde earworm görülme sıklığının azaldığını keşfetmiştir. Sakız çiğnediğimizde sessizce bir şey okuyor veya şarkı söylüyormuşuz gibi beynimizi meşgul ederiz. Bu, earwormların oluşumunu azaltabilir.

Dikkatinizi dağıtmak da işe yarayabilir. Uzmanlara göre, en etkili dikkat dağıtıcılar sözel veya müzikal unsurlardır. Bir şiir okuyun, farklı bir şarkı dinleyin veya bir enstrüman çalın. Earworm, fonolojik döngü adı verilen bir depolama ve prova döngüsünü aktive ederek çalışır. Başka bir uğraşla bu döngüyü işgal ederseniz, earworm'un yer bulma şansı azalır.

Earworm'dan kurtulmak için yapabileceğiniz başka şeyler de vardır. Örneğin, şarkının tamamını dinleyin veya biraz çeşitlilik ekleyin. Earworm'larınızı önemsememeyi deneyin ve ilginç şeyler yapmaya çalışın. Bazı uzmanlar, earworm'un düşük dikkat durumunda ortaya çıkabileceğini düşünmektedir. Bu nedenle, dikkatinizi bir konuya odaklamak, earworm'dan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Earworm konusunda tüm bu yöntemler bazen etkisiz kalabilir. Uzmanlar, aynı melodiyi kafasında yıllarca tekrar eden kişilerin olduğunu söylemektedirler. 

Muhabir: Handan Işıksal