Eski Milletvekili Şevket Bülend Yahnici Açıklamada Bulundu Eski Milletvekili Şevket Bülend Yahnici Açıklamada Bulundu

Dede mesleğini devam ettiren ve Mamak'taki Furuni Fırın'ın sahibi Bülent Kesimal gazetemize açıklamalarda bulundu. Fırıncılıktan ziyade pastanecilikle yola devam eden Kesimal, aynı zamanda kaybolan pastanecilik ve fırıncılık mesleğini de temsil ediyor.

Bölgenin tek fırını olmanın avantajını yaşayan Furuni Fırın'ın sahipleri, gelecek günlerde daha büyük bir mekanda daha fazla müşteriye hitap etmeyi hedefliyor.

Bölge insanının geçerken uğramayı ihmal etmediği bir fırın olan Furuni Fırın, yalnızca ekmekte 7 çeşit çıkarıyor. Ekmeğin dışında, kurabiye, kurupasta, yaş pasta gibi farklı çeşitleri de imal ettiklerini belirten Kesimal, günde 8 ila 10 saat arasında mesai yaptıklarını söyledi.furunTüm güzelliklerine rağmen fırınlarda ve pastanelerde çalışacak personel bulmanın zor olduğuna dikkat çeken Bülent Kesimal; "Yani unlu mamüller işinde çalışacak personeli bulmak zorlaştı aslında. Ekip işidir çünkü fırın, ekip olduğu zaman işi tamamlayabiliyoruz. Biz bir ekip olduğumuz için bizim işimiz daha kolay oluyor ama sektörel anlamda ciddi bir sorun, bizim için aslında ücretler de iyi. Son zamlarda %60 zam geldi sektöre. Şu anda yanımızda çalıştırdığımız çırak 30 bin lira maaş alıyor. Bizim asgari ücretle alakamız yok. Asgari ücretin neredeyse iki katına yakın bir ücret ödüyoruz" şeklinde konuştu.furuniPersonel maaşlarının yüksekliğinin dışında ekmeğe gelen zamlar hakkında da görüşlerini açıklayan Kesimal; "Bizim giderlerimize çok zam geldi. Bizim çok giderimiz var akaryakıt, enerji, un gibi. Önceden devlet destekliydi, seçimden önce devlet destekli un alabiliyorduk. Şimdi bir çuval un 600 lira oldu. Bir çuval ekmekten de 300 tane ekmek çıkıyor. Çok iyi bir ustanız ve kaliteli bir un olursa eğer 320 de olabilir. Fırınlar 8 liradan memnun değil. Muhtemelen zam gelir yakında. 200 gramdı ekmek 210 gram oldu. Ekmek 7 liradan 8 liraya çıktı. 8 lira olan ekmeğe 10 gram eklediler. Onun maliyeti 35 kuruş. Yani görünürde 1 lira zam oldu ama aslında 65 kuruşluk bir zam yapıldı. Bakkallara dağıttığımız zaman da gelen zammın bir kısmını bakkala veriyorsunuz. Her şey o kadar zamlandı ki. 1 lira bize hiçbir şekilde etki etmedi" dedi.

Kaynak: Arda Kemal Atay