Hizmet-İş ve Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Ankara'nın Çukurambar semtindeki Green Park Otel'de gerçekleşen basın toplantısında konuşma yaptı.

Konuşmasında pek çok konuya değinen başkan Mahmut Arslan'ın en önemli gündem maddelerinden biri emeklilerdi.

Sayıları günden güne artan emekliler için sendika çağrısı yapan Hizmet-İş başkanı Mahmut Arslan; ortaya çıkan problemlere dikkat çekti.

Bu problemlerin en önemlisi ise, sendikaya kaydolmak isteyen bir emeklinin sigorta kaydı olmadığından sendika üyesi olamadığı idi.

Yasalara göre emekli sendikaları kurulabiliyor ancak çalışan emekliler sendikalı olamıyor. Sendika başkanı Mahmut Arslan, emeklilerin sendikalı olmasına ilişkin konuyu şu sözlerle dile getirdi; "İş kanunu kapsamında iş yerinde çalışmanız şartı yerine gelmediği için bu sendikaların yasal olmadığı konusunda çeşitli yargı kararları var ama bazı kararlarda diyor ki; sendikanın kuruluşunda engel yoktur. Biz de aynı kanaatteyiz. Kuruluşunda engel yok ama faaliyetinde sorun var.

Bizim burada yapacağımız emekli işçilerin sendika üyeliği konusundaki engelleri kaldırmak ve memurlarda olduğu gibi işçi emekliler adına en azından emekli maaşlarının belirlenmesinde, hem de asgari ücret belirlenmesi konusunda bu sendikalarımızın muhataplık ilişkisi kurma konusunda yasal düzenlemelere ihtiyaç var.

Burada da ciddi bir boşluk var. Eğer düşük prim ödemişseniz süreniz ne kadar fazla olursa olsun emekli maaşınız aleyhinize işliyor. Dolayısıyla bugünkü sosyal güvenlik sisteminde özellikle maaş aylık bağlama sistemi gerçekten bizi geriye götürüyor. Nasıl ki memur sendikalarının toplu sözleşmeleri emeklileri de kapsıyorsa bu işçi sendikalarının yapmış olduğu toplu sözleşmeleri de emeklilerin de dahil edildiği bir düzenleme yapılmalı."

"TÜGİAD Yüz Yüze" Söyleşilerinin İkincisi Yapıldı "TÜGİAD Yüz Yüze" Söyleşilerinin İkincisi Yapıldı

Ev İşçileri İçin Sendika Çağrısı Yaptı!

Hizmet-İş ve Hak-İş Sendika Başkanı Mahmut Arslan, ev işçileri hakkında da konuştu.

Ev işçilerinin modern köle gibi kullanıldığını, sigorta konusunda yalnızca kazalara yönelik korumaya sahip olabildiklerini ancak sendikal haklarının olmadığını belirtti.

Türkiye'de 1 milyona yakın ev işçisi olduğunu söyleyen Başkan Mahmut Arslan; "Bu işçilerin hiçbir sosyal güvenlik hakları yok. Sadece iş kazasına yönelik bir sigortaları var. Emeklilikle ilgili bir düzenleme yok. İş kanunu kapsamında değiller. Bu insanlar modern bir köle gibi istismar ediliyor” diyerek sözlerine 15 bin civarında ev işçisinin kendi sendikalarına üye olduğunu ekledi.

Muhabir: Arda Kemal Atay