Amerikalı bir ekonomist olan Emily Fair Oster; Kalkınma ekonomisi, sağlık ekonomisi, araştırma tasarımı ve deneysel metodoloji gibi alanlarda çalışmalar yapmaktadır. Araştırmaları, hamilelik ve ebeveynlik konularında veriye dayalı bir yaklaşımı savunmaktadır ve bu hususlarda üç kitap yazmıştır. "Daha İyiyi Beklemek", "Aile Firması" ve "Cribsheet". Oster'ın çalışmaları Wall Street Journal, SuperFreakonomics kitabı ve 2007 TED Konuşması gibi platformlar sayesinde geniş kitlelere ulaşabilmiştir.

Emily Fair Oster, kariyerinin çeşitli aşamalarında Chicago Üniversitesi'nde çeşitli görevlerde bulunmuştur. Chicago Üniversitesi'ndeki Becker Center on Chicago Fiyat Teorisi'nde Becker Üyesi olarak çalışmış, ardından Ekonomi Bölümü'nde yardımcı doçent ve Booth School of Business'ta yardımcı doçent olarak görev almıştır. Daha sonra doçentlik unvanını almış ve ardından Brown Üniversitesi'nde kadrolu doçent olmuştur. Şu an ekonomi profesörü ve Royce Ailesi Profesörü olarak Brown Üniversitesi'nde görev yapmaktadır. Ayrıca 2019'dan beri “Mükemmelliği Öğretme” görevini üstlenmiştir.

Araştırmaları genellikle kalkınma ekonomisi ve sağlık üzerine odaklanan Oster, özellikle de2005 yılında yayınladığı doktora tezi olan "Hepatit B ve Kayıp Kadınlar Vakası" çalışmasıyla dikkat çekmiştir.

                                                                   

Elinor Ostrom Kimdir? Elinor Ostrom Kimdir?

Muhabir: Necmettin Kurucu