Engelli vatandaşlar, engelli kimlik kartına sahip olabilmek için başvurularını Ağustos 2021’den bu yana e-Devlet üzerinden yapabiliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da bugüne kadar 234 bin 588 kişinin e-Devlet üzerinden engelli kimlik kartı sahibi olduğunu açıkladı.

Engellilere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanmada kullanılmak amacıyla 1998’den itibaren yüzde 40 ve üzeri engelli raporu olan vatandaşlara engelli kimlik kartı veriliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine müracaat edilerek alınan engelli kimlik kartı başvuruları, 28 Ağustos 2021’den itibaren e-Devlet üzerinden de kabul edilmeye başlandı.

Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Vatandaşlar engelli kimlik kartına https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelliler-icin-kimlik-karti-basvurusu linkinden başvuruda bulunabiliyor.

Antalya’da Böbrek Bağışıyla Kızına İkinci Kez “Can” Oldu Antalya’da Böbrek Bağışıyla Kızına İkinci Kez “Can” Oldu

Kişilerin fotoğraf, vatandaşlık kimliği ve posta adresi bilgileri MERNİS paylaşım ağından; engelli sağlık kurulu raporu ise Sağlık Bilgi Sistemi (SBS) paylaşım ağından sağlanarak dijital ortamda başvuru sahiplerine engelli kimlik kartı düzenleniyor.

Düzenlenen kimlik kartı, kişilerin, başvuru esnasında beyan ettikleri adreslerine ya da MERNİS’te kayıtlı olan adreslerine 15 iş günü içerisinde gönderiliyor.

Engelli bireyler ayrıca ikamet ettiği ildeki Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne 2 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı ve engelli sağlık kurulu raporunun aslı veya onaylı örneği ile müracaat ederek de engelli kimlik kartına sahip olabiliyor.

Bakanlık tarafından 1998 yılından bugüne 1 milyon 137 bin 309 vatandaşa engelli kimlik kartı verildi.

Kaynak: Bülten