Behzat Ç karakteriyle milyonlara ulaşan ünlü oyuncu Erdal Beşikçioğlu, geçtiğimiz günlerde CHP’den Etimesgut Belediye Başkan adayı olduğunu açıklamıştı. Saygı Öztürk’ün SÖZCÜ TV’de hazırlayıp sunduğu Sisler Bulvarı programına konuk olan Erdal Beşikçioğlu, Etimesgut, oyunculuk kariyeri ve yeni siyasi hayatına yönelik ilginç açıklamalar yaptı.

Bir Telefon Geldi

Behzat Ç, Vali, Bergen gibi yapımların yanı sıra özellikle Bir Delinin Hatıra Defteri adlı tiyatro oyunuyla gişeleri kapatan Beşikçioğlu, siyaset sahnesine çıkışını şöyle anlattı:

“Siyaset zaten tiyatro sanatının orijinalinde olan bir şey. İnsan – sistem – devlet ilişkisini her zaman irdeleyen, sosyokültürel yapıyı tahlil eden bir sanat dalı. Ben de akademik bir oyuncuyum. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nı 4 yılda bitirip mecburi hizmetimi de isteyerek Diyarbakır’da yapmış bir sanatçı adayıydım. Diyarbakır’da da görev yaparken yani oranın Devlet Tiyatroları Müdürü iken bir yere bağlı olmadan, ağzımızı söyleyebildiğimiz bir yapının içerisindeydik. Bir gece eşimle Prag’a gittiğimiz gün telefon geldi. CHP Ankara İl Başkanımız Ümit Bey (Erkol) aradı. ‘Erdal Bey sizinle bir görüşmek istiyoruz’ dedi. Durumu anlattılar. Etimesgut Belediye Başkan adaylığı için beni düşündüklerini söyledi. Siyasetle aramın nasıl olduğunu, böyle bir şey isteyip istemediğimi sordu.''

‘’Belediye Başkanlığı Hizmet Başkanlığıdır’’

Etimesgut’u kendisine önerirlerken oradaki sosyokültürel yapının, entelektüel seviyenin altında kaldığına dikkat çeken Beşikçioğlu sözlerine şöyle devam etti:

''Böyle bir tahlil sunuldu önüme ve ben de uzun uzun düşündüm. Bir sanatçıyım ben, belediye başkanlığından falan anlamam ben. Hani tamam yapabiliriz hizmettir neticesinde ama Ümit Bey de şunu dedi: ‘Erdalcığım şu anki Etimesgut Belediye Başkanı muhasebeci. Doktorumuz, avukatımız, berberimiz var. Belediye başkanlığı hizmet başkanlığıdır. Bu konuda senin bilgi birikimine ve hizmet başkanlığına ihtiyacımız var’. Ben de kendi kendime dedim ki, On yıldır tiyatro yapıyorum; tek bir siyasetçiyi ben sahneme getiremedim. Madem öyle, ben de siyaset sahnesine çıkıyorum!’’

Etimesgut’a Neler Vadediyor?

Saygı Öztürk’ün ‘’Etimesgut’a neler yapmayı planlıyorsunuz, halka ne vadediyorsunuz?’’ sorusuna ise Erdal Beşikçioğlu şöyle yanıt verdi:

‘’Ben bir şey vadetmiyorum. Ben insanlara şunu soruyorum: Neye ihtiyacınız var? İhtiyaçlar dâhilinde toplumsal barışı kucaklayabilecek bir yapı yaratmaya çalışacağım sadece. Çünkü artık ülkede fanatizm doğmaya başladı siyasi partiler arasında. Bu hizmeti de etkiliyor bence. Ama ben biraz daha hizmet odaklı, kucaklayıcı, tandanslara bakmadan sadece hizmet odaklı eylemler gerçekleştirmeye çalışıyorum. Sosyal desteklerde bulunmak benim arzum ve isteğim açıkçası. Sosyokültürü, entelektüel seviyeyi biraz daha yükselten ama katılımcı bir belediyecilikle, aslında halkın kendini yönettiği bir yapıyı kurmaya çalışacağım.''

‘’Mansur Başkan Çağırsa Gelirim’’

Beşikçioğlu, aday olmasıyla birlikte Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın kendisini istemediğine yönelik çıkan haberlerle ilgili de şunları söyledi:

Pençe-Kilit Operasyonunda 6 Terörist Etkisiz Hale Getirildi Pençe-Kilit Operasyonunda 6 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

‘’Adaylık açıklandığı zaman Mansur Bey’e sadece ‘Ne düşünüyor?’ dedim. Çünkü Mansur Başkan benim için gerçekten çok değerli. Hem belediyecilik anlayışı hem sosyal hizmetleri, insanlığı… 2 dakika sohbet ettiğiniz zaman gerçekten bir ömür boyu sohbet etmek istiyorsunuz kendisiyle. Mansur Bey’le bir sıkıntım olmadı benim. İki Angaralı olarak o benim abimdir zaten. Ben de elimden gelen tüm kardeşliği yapmaya hazırım.

Dolayısıyla Mansur Başkan, Büyükşehir Belediye Başkanımız bir telefon etse ‘Erdal gel buraya’ dese koşa koşa giderim. Bu enerjimi de seyircimden alıyorum. Mansur Başkan’la benim hiçbir problemim olamaz. Mansur Başkan’ın da inanın ki benimle ilgili hiçbir problemi olamaz. Behzat Ç.’yi çekmeye gittiğimiz zaman oturup saatlerce konuşmuşluğumuz var. Oyunuma gelmişliği var. İkimiz de birbirimizi iyi tanıyoruz. İdealler ortak olduğu zaman gerisi teferruat oluyor.”

Erdal Beşikçioğlu

Kaynak: Haber Merkezi