Eskişehir'de, 2010 yılından beri Teksan Sanayi Sitesi'nde köftecilik yapan Hatice Karagöz, haftanın altı günü boyunca eşi ve kadın çalışanlarıyla birlikte, sabah 09.00'dan akşam 19.00'a kadar ızgara başında esnafa hizmet veriyor. Özel bir şirkette muhasebeci olarak çalıştığı görevinden emekli olan 60 yaşındaki Karagöz, eşi Ahmet Karagöz'ün de emekli olmasının ardından köftecilikle uğraşmaya karar verdi. 2010 yılında işletmesini faaliyete geçiren Hatice Karagöz, "Hatice abla" olarak tanınan bir esnaf haline geldi.

Hatice Karagöz, emekliliklerinin ardından eşiyle birlikte çalışmaya devam etmek istediklerini belirterek, ailelerinde daha önce köftecilik yapan kişiler bulunduğunu ve bu geleneği sürdürmeye karar verdiklerini ifade etti. Kendisine "anne" ve "abla" gibi hitaplarla yaklaşılan Hatice Karagöz, esnafın olumlu yaklaşımı nedeniyle mutlu olduğunu ve 13 yıldır aynı yerde hizmet verdiklerini belirtti.

Izgara Başında Kadın Çalışan Görünce Şaşırıyorlar

Hatice Karagöz, özellikle öğle saatlerinde yoğunluğun arttığını ve müşterilerin dışarıdan geldiğini, köftelerinin tadını beğenerek sürekli geri döndüklerini vurguladı. Ayrıca, işletmesinde çalışan iki kadın arkadaşıyla birlikte her aşamada görev aldıklarını söyledi. Karagöz, bazı müşterilerin ızgara başında kadın çalışanları gördüğünde şaşırdıklarını, ancak genelde olumlu tepkiler aldıklarını dile getirdi. Kendisinden esinlenen bazı kadınların iş hayatına atıldığını belirten Hatice Karagöz, kadınlara güvenmeleri ve hedeflerine odaklanmaları konusunda destek verdi. Sağlık durumu elverdiği sürece mesleğini devam ettirmek istediğini ifade etti.

Kayseri'de İki Otomobil Çarpıştı: 7 Yaralı Kayseri'de İki Otomobil Çarpıştı: 7 Yaralı

Eşi Ahmet Karagöz ise eşinin yıllardır kendisine destek olduğunu ve birbirlerine yardımcı olduklarını belirterek, esnafın kadın çalışanlara olan olumlu yaklaşımının memnuniyet verici olduğunu söyledi. Müşterilerinden biri olan Emre Özdemir de Hatice Karagöz'ün köftelerini "anne köftesi" olarak nitelendirerek, temizlik ve lezzet konusunda güvendikleri için genellikle burayı tercih ettiklerini ifade etti. Özdemir, Hatice ablayı "sanayinin annesi" olarak tanımlayarak, onun için çok kıymetli olduklarını belirtti.

AA

Editör: Salih Demirelli