Sosyal medya kullanıcılarının tek tip estetiğe daha meyilli olduğu bilinen bir gerçek, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Yakup Çil konuya ilişkin şunları söyledi; “Son dönemde karşımıza çıkan tek tip görünüm taleplerinden biri de gerçek olmayan Barbie bebek karakterlerine benzemek için bel bölgesindeki kaburga aldırma ameliyatlarının yaygınlaşmasıdır. Bu durum kişilerin sağlığını riske atmaktadır”.

Bulyon Tehlike Saçıyor! Bulyonun Sağlığa Zararları Nelerdir? Bulyon Tehlike Saçıyor! Bulyonun Sağlığa Zararları Nelerdir?

Dünya genelinde estetik furyasının arttığını ifade eden profesör; “Estetik ameliyatlardaki artış ne yazık ki beraberinde yeni tehlikeleri de ortaya çıkarmaktadır. Bu tehlikelerden en dikkat çekeni ise tek tip insan görünümü ortaya çıkarmaya çalışmak gibi gözükmektedir. Tek tip dudak, tek tip burun, tek tip göz yapısı isteği en çok karşımıza çıkan durumlardır” dedi.

Estetik ameliyatlarda tek tip tercihlerin arttığını söyleyen Prof. Dr. Çil, “Öncelikle iletişim ağının çok yaygınlaşması, sosyal medyada insanların paylaşımları estetikte vatandaşların talebine yön verebiliyor. Ayrıca bilinen modellere benzeme isteği de insanların tek tip estetik görünüme yönelmesinde etkili olabilir” şeklinde konuştu.

Barbie Bebeğe Benzemek İçin Kaburga Aldırma Furyası

Estetik tercihlerinde gerçek dışı Barbie tipinin revaçta olduğunun altını çizen profesör; "Barbie bebeğe benzemek için bel bölgesindeki kaburgasını aldırma ameliyatlarının yaygınlaşması bu duruma en güzel örnektir. Böylece insanlar Barbie karakteri gibi daha ince bir bel yapısına sahip olmaya çalışmaktadır. Barbie bebek gibi gerçek hayatta var olmayan bir karakter için vücudumuzda çok büyük değişiklikler yaptırmak, zaman içerisinde büyük sıkıntılara yol açabilir. Önceleri çok beğenilen bir estetik görünüm zaman içerisinde beğenilmemeye başlayabilir, bu yüzden çok daha fazla ve sıkıntılı cerrahi işlemler yaptırmamız gerekebilir" ifadelerini kullanarak bazı kişilerin estetik işlemlerle ünlülere benzemeye çalıştığını söyledi.

Kadınlarda Barbie hastalığının günden güne arttığı biliniyor, bu hastalığa karşı önlem almaksa oldukça önemli. Konuyla alakalı Prof. Dr. Çil; “Öncelikle insanların görünümleri genetik yapılarındaki farklılıklarından dolayı aynı değildir. Bu durum da normal hayatın bir parçasıdır. Sosyal medya ve diğer platformlarda tek tip görünümün her zaman güzel olmayacağı insanlara anlatılarak tek tip görünüm talebi azaltılabilir. Her insanın tek tip şekle dönüştürülmeye çalışılmasının kişinin vücut yapısına uygun olmayacağı bilgisi paylaşılmalıdır” dedi.

Estetik Yaşı 18'e Düştü!

Prof. Dr. Yakup Çil, ergenliğini yeni bitiren kişilerin de artık estetik ameliyatlar için müracaat ettiğini vurgulayarak şunları kaydetti; "Son dönemlerde çok genç yaşta, ergenliğini yeni tamamlamış genç insanların estetik işlemler için başvurduğunu görmekteyiz. Özellikle kendi kararlarını vermek için yeterli yaşlarda olmayan bireylerde uygun olmayan estetik işlemlerin yapılmasının, kişinin vücut gelişimini olumsuz olarak etkileyeceğini unutmamalıyız. Sonuç olarak Barbie gibi hayali rol modeller veya tek tip görünüm ortaya çıkarmaya çalışan estetik işlemlerden uzak durmamız uygun olacaktır".

Kaynak: DHA