Yoğurt tüketmenin insan sağlığı için çok önemli olduğu bilinen bir gerçek. Uzmanlar her gün en az 1 porsiyon yoğurt tüketilmesinin sağlık açısından oldukça önemli olduğunu söylüyor. Yüksek oranda kalsiyum, magnezyum, potasyum, protein ve probiyotikler içeren yoğurt bağışıklık sistemini güçlendirirken kemik sağlığını da koruyor. Bağırsak florasını düzenleyen yoğurt kolon kanseri riskini bile en aza indiriyor.

Yozgat'ta 208 Bin Keklik Üretildi Yozgat'ta 208 Bin Keklik Üretildi

Evde yoğurt yapmak birçok kişinin gözünü korkuturken aslında düşünüldüğü kadar zor bir işlem değil.

Evde Yoğurt Yapmak İçin Gerekli Malzemeler:1 litre süt


2 yemek kaşığı yoğurtEvde Yoğurt Nasıl Yapılır?Adım 1: Sütü ısıtma

Fazla boşluk kalmayacak şekilde uygun bir tencereye sütü alın. Ocağı yüksek ateşte açın ve sütü kaynatmaya başlayın.

Adım 2: Sütü havalandırma

Süt kaynayınca, köpürmeye ve yükselmeye başlayacaktır. Bir çorba kaşığı yardımıyla sütü karıştırarak havalandırın. Bu işlemi 10 dakika boyunca devam ettirin. Amacınız, yoğurdun üzerinde kalın bir kaymak tabakası oluşturmaktır.

Adım 3: Sütün kaynaması ve kısık ateşte pişirme

10 dakika sonra ateşi kısarak sütü kendi halinde 20 dakika daha kaynatın. Bu süreçte sütün sürekli kaynaması gerekir. Bu, yoğurdun daha sert olmasını sağlar.

Adım 4: Sütün soğutulması

Tencereyi uygun bir yere koyarak sütün iyice soğumasını sağlayın.

Adım 5: Mayalama ısısını ayarlama

Mayalayacağınız zaman, sütü tekrar ocağa alın ve mayalama ısısına gelene kadar ısıtın. Mayalama ısısı için parmağınızı sütün içine batırın. Eğer 10’a kadar sayarken parmağınızı içinde tutabiliyorsanız, süt mayalanmaya hazırdır.

Adım 6: Yoğurdu mayalayın

Mayalık ayırdığınız yoğurdu hafifçe çırparak sütün içine karıştırın. Bu sırada sütün üzerinde oluşan kaymağı bozmamaya dikkat edin.

Adım 7: Mayalanma

Tenceremizi 3 tane sofra bezi veya benzer bir şeyle sararak, 7 saat boyunca mayalanmaya bırakın.

Evde Yoğurt Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Hazır yoğurtların içerisindeki katkı maddeleri insan sağlığı için oldukça zararlı. Evde doğal bir şekilde yapılan yoğurdu tüketerek vücudunuz için gerekli olan kalsiyum, magnezyum, protein ve minerallerin tamamını alabilirsiniz. Yoğurt tüketmek her yaştan insan sağlığı için oldukça önemlidir. Birçok minerallerin yanı sıra A vitamini, E ve B vitamini içermektedir.

Kas ve sinir sistemi sağlığı için oldukça önemli olan yoğurt, bağırsak sağlığı ve sindirim sisteminin düzenli çalışması için de düzenli olarak tüketilmelidir. Bağışıklık sisteminin düzgün şekilde çalışması için her gün mutlaka 1 porsiyon yoğurt tüketmelisiniz. 100 gram yoğurt kalsiyum ihtiyacımızın %15’ini karşılamaktadır.

Çocuklar ve yaşlıların kemik sağlığı için kalsiyum bakımından zengin olan yoğurdu mutlaka düzenli şekilde tüketmeleri gerektiği uzmanlar tarafından söyleniyor. Yoğurt kalsiyum ve magnezyum dışında aynı zamanda fosfor, çinko ve iyot içerir. Kötü kolesterolü önlerken kalp ve damar hastalıklarına karşı önemli bir koruyucudur. Aynı zamanda kadınların ev yoğurdu tüketerek meme kanseri riskini azalttığı da bilinen bir gerçek.

Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları

Yoğurt yapmak için en önemli malzeme sütüdür. Mümkünse günlük ve çiğ süt tercih edin. Çiğ süt, işlenmemiş olduğu için yoğurdunuzun daha kıvamlı ve lezzetli olmasını sağlar.

Sütü kaynatırken veya ısınırken, kepçe yardımıyla sütü yukarıdan dökerek havalandırın. Bu, sütün buharının çıkmasına ve homojen bir ısınma sağlanmasına yardımcı olur.

Yoğurt mayalanırken sıcaklığın doğru olması önemlidir. Genellikle ideal mayalama sıcaklığı 44-46 derece arasındadır. Eğer bir termometreniz varsa bunu kullanabilirsiniz. Ancak yoksa, süte serçe parmağınızı batırın. Eğer parmağınızı süte batırdığınızda 7 saniye boyunca çekmeden durabiliyorsa, sıcaklık uygun demektir.

Kaliteli bir yoğurt mayası kullanın. Önceden yapılmış yoğurt veya yoğurt kültürü de kullanabilirsiniz. Bunlar yoğurdunuzun sağlıklı ve lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Yoğurt mayalandığı süre boyunca sıcaklığın sabit kalması önemlidir. Mayaladığınız kapları bir battaniye veya sıcak bir örtü ile sararak sıcaklığın korunmasını sağlayabilirsiniz.

Yoğurdun mayalanması için yeterli süre vermek önemlidir. Genellikle mayalama işlemi 6-8 saat arasında tamamlanır. Ancak daha ekşi bir yoğurt istiyorsanız süreyi uzatabilirsiniz.

Yoğurdu mayaladıktan sonra buzdolabında saklayın. Böylece yoğurdunuz tazeliğini ve lezzetini daha uzun süre korur.

Muhabir: Furkan Erkan