ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından ABD Kongresi için senede 2 defa hazırlanan yarıyıllık Para Politikası Raporu'nun temmuz sayısı yayımlandı. Fed Başkanı Jerome Powell tarafından haftaya Kongre'de sunulacak raporda, "Enflasyon geçen yıl belirgin şekilde azaldı ve bu yıl mütevazı bir ilerleme kaydetti ancak Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) yüzde 2'lik hedefi üzerinde kalmaya devam ediyor" ifadelerine yer verilmiş olması dikkat çekti.

İstihdam yükselişlerinin kuvvetli ve işsizlik oranının hala düşük olduğunun altı çizilen raporda, açık iş sayısının azalması ve iş gücü arzının artmasıyla iş gücü piyasasının yılın ilk yarısında daha iyi bir dengeye oturduğu bildirildi.

Söz konusu raporda, reel gayrisafi yurt içi hasıla büyümesinin ilk çeyrekte mütevazı olduğu ancak iç talepteki büyümenin güçlü kaldığı aktarıldı.

​FOMC'nin Temmuz 2023'teki toplantısından bu yana politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttuğuna dikkat çekilen raporda, şunlar aktarıldı:

"Komite, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye doğru hareket ettiğine dair daha fazla güven kazanana kadar hedef aralığını düşürmenin uygun olmasını beklemiyor. Politika kısıtlamalarını çok erken veya çok fazla azaltmak, enflasyondaki ilerlemenin tersine dönmesine neden olabilir. Aynı zamanda, politika kısıtlamalarını çok geç veya çok az azaltmak, ekonomik faaliyeti ve istihdamı gereksiz yere zayıflatabilir. Komite, federal fon oranı için hedef aralığında herhangi bir ayarlamayı değerlendirirken gelen verileri, gelişen görünümü ve risk dengesini dikkatlice değerlendirecektir."

Merkez Bankası, Suudi Arabistan ile 5 Milyar Dolarlık Anlaşmayı Bitirdi Merkez Bankası, Suudi Arabistan ile 5 Milyar Dolarlık Anlaşmayı Bitirdi

'Mali Şartlar Kısıtlayıcı'

Raporda, kişisel tüketim harcamaları fiyat enflasyonunda kaydedilen ilerlemeye dikkat çekilerek, soğuyan iş gücü talebi ve artan iş gücü arzıyla, işsizlik oranının yükseldiği hatırlatıldı.

Nominal ücret artışının senenin ilk bölümümde devam ettiği vurgulanan raporda, "İş gücü talebi ile arzı arasındaki denge, iş gücü piyasasının nispeten sıkı ancak aşırı ısınmadığı pandemiden hemen önceki döneme benzer görünüyor" değerlendirmesi yapıldı.

Raporda, mali koşulların bir miktar kısıtlayıcı göründüğü belirtilerek finansal sistemin de sağlam ve dirençli kalmaya devam ettiği aktarıldı.

Fakat finansal sistemde kırılganlıkların meydana geldiğine dair işaretler de bulunduğuna dikkat çekilen raporda, bankaların ticari gayrimenkul portföylerinin bazı kısımlarının stresle karşı karşıya olduğu ifade edildi.

Kaynak: AA