Mardin’de Hastanede Tedavi Gören Çocuklara 23 Nisan Sürprizi Mardin’de Hastanede Tedavi Gören Çocuklara 23 Nisan Sürprizi

Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEMDER) ve AFAD İstanbul İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen yemekte buluşan 102 öğrenci yarım kalan üniversite eğitimlerine Türkiye'de devam edecek. Programda konuşan TOGEMDER İcra Kurulu Başkanı Avukat Belma Sekmen; "Bugün sizi davet etmemizdeki amaç sizleri tanımak, sizleri dinlemek ve Tükiye'de yaşadığını günler özellikle Filistin'de yaşadığınız zulümle ilgili istişarelerde bulunmaktır" ifadelerini kullandı. 

Programa TOGEMDER İcra Kurulu Başkanı Avukat Belma Sekmen, AFAD İstanbul İl Müdürü Ercan Akar, Filistin Dışişleri Bakan Yardımcısı Mahmoud Madhoun, Üsküdar Kaymakamı Adem Yazıcı, AK Parti Milletvekili Tuba Durgut, AK Parti 24. Dönem İstanbul Milletvekili Türkan Dağoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Osman Boyraz, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esra Ekmekçi, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nergiz Dağoğlu ve TOGEMDER Yönetim Kurulu Üyeleri'nin katıldığı biliniyor.

Program Pençe-Kilit Harekatı şehitlerine saygı duruşuyla başladı. TOGEMDER İcra Kurulu Başkanı Avukat Belma Sekmen; "Biz yaşanan olayları savaş olarak adlandırmıyoruz. Orada bir işgal var ve insan hakları ihlali var ve insan hakları suçu var ve yargılamalar da başladı. Bizler de sivil toplum örgütü olarak kendi çapımızda Filistin’den gelen kardeşlerimize 'Sizlere neler yapabiliriz?' diye istişare etmek üzere bu toplantıyı organize ettik. Değerli bakan yardımcılarımızdan ve AFAD yetkililerinden aldığımız bilgiye göre yaklaşık 100-102 öğrenci üniversite eğitimini yarım bırakarak Türkiye’ye gelmiş durumdalar. Bu öğrencilerin bir kısmında Türk vatandaşlığı, Türk pasaportu ve Kıbrıs Türk vatandaşlığı pasaportu var, bir kısmı Filistin pasaportuna sahipler.Çok iyi üniversitelerde okuduğunuzu ama maalesef yaşanan bu zulümden dolayı yarım bıraktığınızı gördük. Bilgisayar okuyan var tıp okuyan var hukuk okuyan var sosyal bilimlerde okuyan çok değerli okullarda okuyan arkadaşlarımız var.Bugün aramızda olan arkadaşlarımız da size hitap edecek.Milletvekili arkadaşlarımız ve bizler Ankara'da Filistinli Dışişleri bakan yardımcımızla birlikte YÖK'te ve diğer kurumlarda takiplerini yapacağız"  şeklinde konuştu. 

Kaynak: DHA