20. yüzyıl edebiyatının en dikkat çekici ve derin eserlerini kaleme alan Franz Kafka, 3 Temmuz 1883'te Prag'da doğdu. Orta sınıf bir Yahudi ailesinin ilk çocuğuydu. Eğitimine Deutsche Knabenschule'de başladı ve Altstädter Deutsches Gymnasium'da liseyi tamamladı. Almanca okulda öğrenim görmesine rağmen, Çekçe konuşma ve yazma eğitimi aldı. Üniversiteye başlamadan önce kimya okumaya karar verse de, kısa bir süre sonra hukuk bölümüne geçti. Eğitimi sırasında edebiyata olan ilgisi arttı ve dünya edebiyatından eserler okumaya başladı. 

Kafka'nın edebiyat dünyasına ilk adımı, 1904'te yazdığı "Bir Savaşın Tasviri" adlı hikâyesiyle oldu. Max Brod, 1905'te hikâyeyi görüp Kafka'yı yazmaya devam etmesi için teşvik etti ve hikâyeyi Hyperion dergisine gönderdi. İlk hikâyesi 1908'de yayımlandı. Mezuniyetinin ardından, bir yıl boyunca ücretsiz staj yaptıktan sonra Assicurazioni Generali isimli bir sigorta şirketinde çalışmaya başladı ancak işini yazma işiyle birleştirememesi nedeniyle 1908'de işini bıraktı. İlk kitabı olan "Taşrada Düğün Hazırlıkları"nı yazdı ancak ölümünden sonra yayımlandı. 

James Chadwick Kimdir? James Chadwick Kimdir?

1912'de, "Yargı" adlı hikâyesini Felice Bauer'a ithaf etti ve "Dönüşüm"ü yazdı. 1915'te "Dönüşüm", Leipzig'de yayımlandı. Bauer ile nişanlanıp evlenemedikleri süre boyunca mektuplaştılar. "Kayıp Kişi" adlı tamamlanamamış ilk romanını yazmaya başladı ve ölümünden sonra "Amerika" başlığıyla yayımlandı. 

1914'te "Dava"yı yazdı ve bitirdiği halde tamamlamadı. Kafka'nın eserleri arasında önemli bir yere sahip olan "Dava", 1914'te planlamaya başladığı "Şato"yu ise 1922'ye kadar yazmadı. 1920'de Milena Jesenská ile ilişki yaşamaya başladı ve birbirlerine yazdıkları mektuplar daha sonra "Milena'ya Mektuplar" adıyla yayımlandı. 

Kafka, 3 Haziran 1924'te verem nedeniyle yaşamını yitirdi. Ölmeden önce eserlerinin yakılmasını istemişse de, dostu Max Brod'un bu isteğini yerine getirmedi ve Kafka'nın eserleri okuyucuyla buluştu. "Dönüşüm" ve "Milena'ya Mektuplar", Kafka'nın en popüler eserleri arasında yer almaktadır ve günümüzde de geniş bir okuyucu kitlesi tarafından ilgiyle okunmaya devam etmektedir. 

Muhabir: Ebrar Çelik