Depremde ağır hasar gören Nurdağı ve Oğuzeli devlet hastanelerinin yıkılmasından sonra her iki ilçede de sahra hastanesi ve mobil sağlık uygulamasıyla vatandaşlara sağlık hizmet verildi.

Yıkılan binaların bulunduğu alanlarda inşa edilen çelik konstrüksiyondan hastanelerin yapımı sona erdi.

İl Sağlık Müdürü Beytullah Şahin, Nurdağı ilçesinin depremde en çok hasar alan yerlerden biri olduğunu belirtti.

Bu ilçede bulunan 20 yataklı devlet hastanesinin depremde ağır hasar gördüğünü ve kısa süre sonra kontrollü olarak yıkıldığını söyleyen Şahin, 17 bin metrekare üzerine yeni hastane yapımına kısa sürede başladıklarını bildirdi.

Batman’da Bozdoğan-45 Operasyonu: 2 Terörist Öldürüldü Batman’da Bozdoğan-45 Operasyonu: 2 Terörist Öldürüldü

Hastanenin 2 katlı ve çelik konstrüksiyondan yapıldığını ifade eden Şahin; "Bu hastanemizde 12 poliklinik odası, 16 yataklık yoğun bakım kapasitesi ve 4 ameliyathane bulunmaktadır" dedi.

Şahin, Oğuzeli ilçesinde bulunan 20 yataklı devlet hastanesinin de depremden ağır hasar aldığını, sonrasında ise yıkıldığını söyledi.

Bu ilçede 12 bin metrekare üzerinde 2 katlı ve çelik konstrüksiyondan 75 yataklı hastane inşa ettiklerini bildiren Şahin; "Bu hastanemizde ise 15 poliklinik odası, 4 diş ünitesi, 12 yataklık yoğun bakım kapasitesi ve 3 ameliyathane ile hizmet verilecek" cümlesini kullandı.

Önümüzdeki Ay Hizmete Açılacak

İki devlet hastanesinin açılışa hazır olduğunu ifade eden Şahin; "Gaziantep genelinde yapımı devam eden 5 hastane var. Bunlardan iki tanesi deprem nedeniyle yenilediğimiz hastanelerimiz. Diğerleri ise normal yerinde yenileme şeklinde. Nurdağı ve Oğuzeli ilçe hastanelerimiz önümüzdeki ay hizmete açılacak. Bunlarla ilgili tıbbı donanımlar ve personel temini yapıldı ayrıca kapasitesi iki katına çıkarılan Nizip Devlet Hastanesi de önümüzdeki aylarda hizmete girecek. Bunun yanında Kadın Doğum Hastanesi bu yıl, 25 Aralık Devlet Hastanesinin ise yerinde yenileme işlemleri önümüzdeki yıl bitecek" dedi.

Oğuzeli Devlet Hastanesi'nin inşaatını yapan yüklenici firmanın şantiye şefi Osman Aydemir; "Binamız tamamen çelik konstrüksiyon olarak inşa edildi. Betonarme yapılardan daha çok dayanıklı oluyor bu yapılar. Cihazlar yavaş yavaş geliyor onları da yerleştiriyoruz. İnşallah önümüzde ay teslim edeceğiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: AA