Bakan Yumaklı, yazılı açıklamasında, bu süreçte toplam 56 bin 38 denetim gerçekleştirildiğini ve bu denetimler sonucunda 608 kişi veya iş yerine toplamda 39 milyon 629 bin 334 lira idari para cezası uygulandığını bildirdi. Ayrıca, 3 işletme hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu ifade etti.

ÇAYKUR’dan Yaş Çay Alımına İlişkin Duyuru ÇAYKUR’dan Yaş Çay Alımına İlişkin Duyuru

Bakan Yumaklı, "Tarladan çatala kadar gıdanın her adımını kontrol altında tutmanın, güvenilir gıdayı vatandaşlarımıza sunmanın gayreti içindeyiz" dedi. Geçtiğimiz yıl 1 milyon 300 bin resmi gıda kontrolü gerçekleştirdiklerini ve 18 bin 948 işletme için idari para cezası uyguladıklarını hatırlatan Yumaklı, bu yıl da benzer bir hassasiyetle çalışmaları sürdürdüklerini vurguladı.

Kurban Bayramı öncesinde denetimlerin artırıldığını belirten Bakan Yumaklı, özellikle şeker ve şekerli mamuller, pastacılık ürünleri, unlu mamuller ve tatlı üretim ve satış yerleri başta olmak üzere tüm gıda işletmelerine yönelik yoğunlaştıklarını ifade etti.

Tüketicilere Uyarı

Yumaklı, tüketicileri gıda ile ilgili herhangi bir ihbar veya şikâyet için Alo 174 Gıda Hattı'na veya 0 501 174 0 174 numaralı WhatsApp Gıda İhbar Hattı'na başvurmaya çağırdı. "En iyi denetçi tüketicinin kendisi olduğunu" belirten Yumaklı, vatandaşların bu sürece katkı sağlamasıyla daha etkin sonuçlar alabileceklerini vurguladı. Son olarak, "Vatandaşımızın sağlığıyla oynayanlara göz açtırmıyoruz, açtırmayacağız" dedi.

Kaynak: AA