Göktaş, "Rehber köpekler, bağımsızlık, güvenlik ve duygusal destek gibi pek çok alanda görme engelli bireylerin yaşam kalitesini artırmada önemli rol oynuyor" dedi.

Bakan Göktaş, Altındağ Belediyesi 29 Ekim Şair Baki Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Beyaz Baston Görme Engellileri Haftası' programında, görme engellilerin haftasını kutlayarak, "Bu haftayı onların günlük mücadelelerini anlamak ve bu konuda farkındalık sağlamak adına çok önemsiyorum. Beyaz baston, görme engelli bireyler için önemli bir sembol ve yaşamlarını kolaylaştıran bir araçtır. Beyaz bastonun geçmişi bundan 102 yıl öncesine dayanmaktadır. İngiltere'de geçirdiği kaza sebebiyle görme yetisini kaybeden fotoğrafçı James Biggs'in sürücüler tarafından daha net görülebilmek amacıyla bastonunu beyaza boyamasıyla başlar. Avrupa'da görme engelli bireylerin katıldığı ulusal beyaz baston hareketinden sonra da, bir bağımsızlık sembolüne dönüşmüştür. 'Biz de varız, bizi fark edin' çağrısının tüm dünyaya yansımasıdır. Görme engelliler için beyaz baston, günlük yaşamda kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlarken, yaşadıkları nice zorlu hikayeye de şahitlik etmektedir. Yaşamlarına katkıda bulunmak için her zaman empati ile engellilerimizin yanında durmak ve onlara destek olmak toplumsal farkındalığı artırmak adına önemlidir" şeklinde konuştu.

Dijitalleşmenin İmkanlarını Da Kullanıyorlar

Bakan Göktaş, engelli bireylerin hayata katılımının artması gerektiğini ifade ederek; "Bu çerçevede, binaların, bilgi ve iletişim teknolojilerinin, ulaşım araçlarının engelliler için ulaşılabilir ve güvenli olması önemli. Bakanlık olarak görme engellilerimizin yaşamlarını kolaylaştıracak çözümler üretmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eğitim, istihdam, sağlık ve diğer önemli alanlardaki ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için sosyal politikalar geliştiriyoruz. Amacımız, görme engelli bireylerin topluma katılımlarını sağlamak ve potansiyellerini ortaya çıkarmalarına destek olmak. Görme engellilerin, günlük işlerini kendi imkanları dahilinde yapabilmeleri için Braille alfabesini okuyabilmeleri ve beyaz bastonla özgürce dolaşabilmeleri gerekiyor. İstanbul ve Ankara'da bulunan görme engelliler rehabilitasyon merkezimizle Türkiye'nin dört bir yanından gelen görme engelli bireylerimizi hayata hazırlıyoruz. Görme engelli vatandaşlarımıza evde bakım yardımının yanı sıra kamuda istihdam hakkı da sağlıyoruz. Bu sayede bugüne kadar binlerce görme engelli vatandaşımız çalışma arkadaşımız oldu. Bunun yanı sıra teknolojinin ve dijitalleşmenin getirdiği farklı imkanları sizlerin hizmetine sunmak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz" cümlelerini kullandı.

Adana'da Araç Hırsızları Yakalandı! Adana'da Araç Hırsızları Yakalandı!

Göktaş, Rehber Köpekler Derneği ile imzaladıkları iş birliği protokolü ile görme engelli bireylerin hayata katılımını artırmayı hedeflediklerine dikkatleri çekerek, "Bu protokol kapsamında İstanbul Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezimizde rehber köpekler yetiştirilmeye başlandı. Rehber köpekler, bağımsızlık, güvenlik ve duygusal destek gibi pek çok alanda görme engelli bireylerin yaşam kalitesini artırmada önemli rol oynuyor. Ülkemizdeki 8 rehber köpeğinden biri olan Esmer de çalışma arkadaşımız Huri Hanım'a eşlik ediyor, ona destek oluyor" dedi.

'Aile Çocuk' Dergisi Artık İşaret Dilinde

Göktaş, 'Aile Çocuk' adlı çocuk dergisini engelli çocuklar için hem Türk işaret dilinde hem de sesli olarak internet ortamında hizmete sunduklarını belirtti. Bakan Göktaş sözlerine şu cümlelerle son verdi, "Görme engelli bireylerin talep ettikleri din hizmetlerinin erişilebilir ortamlarda ve formatlarda hazırlanması için de çalışıyoruz. Kur'an-ı Kerim'i bağımsız bir şekilde kabartma yazı ile okuyabilmeleri de önemle üzerinde durduğumuz bir diğer konudur. Bu çerçevede; tüm kamu binaları gibi camilerimizin de görme engelliler için erişilebilir olması önceliklerimiz arasında yer alıyor. Görme engelliler haftası, bir farkındalık çağrısıdır. Bizler de engelleri kaldırarak ve erişilebilirlik sağlayarak görme engelli kardeşlerimize destek olabiliriz. Birbirimize yardım ettiğimiz sürece de 'Güçlü toplum, güçlü Türkiye'yi gerçekleştirmiş oluruz. Unutmayın, ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızdayız. Sizlerle iletişim halinde olmak ve engelli bireylerin hayatlarını güzelleştirecek adımlar atmaktan mutluluk duyarız" .

Kaynak: DHA