Fazla Uyumak Sağlığı Olumsuz Etkiliyor! Fazla Uyumak Sağlığı Olumsuz Etkiliyor!

SALİH DEMİRELLİ

Havaların soğumasıyla birlikte birçok insan grip veya soğuk algınlığı hastalıkları geçirmeye başladı. Özellikle son dönemde neredeyse 3 kişiden 2'si hasta. Salgın şeklinde ilerleyen bu hastalıklar için ise insanlar grip ve soğuk algınlığına iyi gelen doğal çözümler nelerdir araştırması yapmaktadır. Bizler de bu metnimizde sizler için bu sorunun yanıtlarını araştırdık ve derledik. 

Grip ve Soğuk Algınlığına İyi Gelen Doğal Çözümler Nelerdir?

Grip ve soğuk algınlığı, genellikle virüslerin neden olduğu bulaşıcı hastalıklardır. Belirtileri çok benzer ilerleyen bu hastalıklarda, insanlar burun akıntısı ve tıkanıklığı, hapşırma, göz yaşarması, hafif ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı gibi durumlar yaşarlar. Ağrılı ve yorucu olan bu hastalıklar için ise bazı doğal çözümler önerilir. İşte o doğal çözümler:

Grip ve soğuk algınlığı, genellikle virüslerin neden olduğu bulaşıcı hastalıklardır. İşte grip ve soğuk algınlığına karşı doğal çözümler:

Bol Sıvı Tüketimi:

 • Su içmek, vücut sıvılarını dengelemeye yardımcı olur. Böylelikle hastalık daha hızlı atlatılabilir. 
 • Sıcak içecekler (örneğin, bitki çayları, taze zencefil çayı, nane limon) boğazı yumuşatarak rahatlatabilir.

Dinlenme:

 • Vücudu çok yoran ve bağışıklığını düşüren bu hastalıkta dinlenmek çok öenmlidir. Vücut, dinlendiğinde bağışıklık sistemi daha etkili çalışarak iyileşme süreci hızlanır. Ayrıca yeterli uyku almak da bu noktada çok önemlidir. 

Sıcak Duş veya Buhar Banyosu:

 • Burun tıkanıklığını hafifletebilecek olan bu yöntem, solunum yollarını açabilir. Açılan solunum yolları ile birlikte de baş ağrıları azalabilir.

Bal ve Limon:

 • Ilıklaştırılmış içme suyuna suya bal ve limon ekleyerek içmek, boğaz ağrısını hafifletebilir.

Taze Zencefil:

 • Anti-enflamatuar özelliklere sahip olan taze zencefil, soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmek için kullanılan bir bitkidir. Çay olarak tüketilebilen bu bitkiye, bal ekleyerek boğaz ağrılarını yumuşatabilirsiniz.

Tuzlu Su Gargara:

 • Ilık tuzlu su ile gargara yapmak, iyileştirici özelliğiyle boğaz ağrılarına iyi gelebilir. 

Nane Yağı:

 • Nane yağı, tıkanmış burun ve sinüsleri açmak için kullanılabilir. Buhar inhalasyonu veya bir buhar makinesi kullanarak etkili hale getirilen nane yağıyla, nefes almak kolaylaştırılabilir. 

C Vitamini İçeren Yiyecekler:

 • Portakal, mandalina, brokoli, limon, greyfurt gibi C vitamini içeren besinler, bağışıklık sistemini destekleyerek güçlenmesine yardımcı olabilir. Güçlenen bağışık sistemiyle birlikte hastalığın iyileşmesi kolaylaşabilir.

Balgamı Sıvılaştırıcı Besinler:

 • Çorba, sıcak içecekler ve su içmek gibi durumlar balgamı sıvılaştırabilir ve rahatlamaya yardımcı olabilir.

Isıtıcı Yiyecekler:

 • Baharatlı yiyecekler, sıcak çorbalar ve baharatlı çaylar, vücut sıcaklığını artırarak rahatlatıcı olabilir. Terleme ile virüsler vücuttan dışarı çıkarak hastalık etkileri azalabilir.

Havalandırma:

 • İç mekanları sık sık havalandırmak, virüslerin yayılmasını azaltabilir. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için, mekanı sık sık havalandırmak diğer insanların sağlığı için de önemlidir. 

Elleri Temiz Tutma:

 • Ellerin sık sık yıkanması, virüslerin bulaşma riskini azaltır. Böylelikle çevredeki insanlar da korunmuş olur.

Ancak, ciddi semptomlar veya uzun süren rahatsızlıklar söz konusuysa, bir sağlık profesyoneli ile iletişime geçmek önemlidir. Bu doğal çözümler, semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir ancak profesyonel tıbbi önerilerin yerine geçmez.

Editör: Salih Demirelli