NOW Haber’de İlker Karagöz ile Çalar Saat Programında, İlker Karagöz’ün sorularını yanıtlayan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “İstanbul ve Ankara’da aday çıkarmayarak Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı destekleyeceğiz” açıklamasını yaptı.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, eski adı FOX yeni adı NOW Haber’de İlker Karagöz ile Çalar Saat Programına konuk oldu. Gültekin Uysal'ın, İlker Karagöz'ün sorularına net cevaplar vermesi dikkat çekti. 

Programda, İlker Karagöz’ün “Peki siz 31 Mart'ta ne diyeceksiniz? 2019 seçimlerinde Cumhurbaşkanı sormuştu seçmene. Sisi mi diyeceksiniz, Binali Yıldırım mı diyeceksiniz diye. Siz 31 Mart'ta ne diyeceksiniz?” sorusu üzerine Gültekin Uysal şu yanıtları verdi:

İran- İsrail Olayı Nedir? İran- İsrail Olayı Nedir?

“Önemli bir açıklama yapmam için de fırsat olur benim için. Tabii Türkiye'nin projektörlerinin üzerinde olduğu belirli alanlar var. Açıkça yürekli ifade etmem lazım ki İstanbul ve Ankara, Türkiye'de muhalefetin bir muhalefet, demokratik muhalefet yapma zeminini inşa ettiği direnç noktaları. O açıdan İstanbul ve Ankara'da, Demokrat Parti olarak biz aday çıkarmayarak İstanbul'da Sayın İmamoğlu, Ankara'da Sayın Yavaş'ı destekleme kararı aldık. Biz Sayın İmamoğlu, bir mahkeme kararıyla siyasette önü kesilmeye çalışıldığında, Saracane Meydanı'ndan da haykırdık. Dünümüzü çalanlara, yarınlarımızı çaldırtmayacağız diye. Ankara'da Moğol istilasından bu yana Ankara'nın ve Türkiye'nin gördüğü en büyük yağma hareketine karşı dur demek durumundayız. Evet aday çıkarmayacağız. Çünkü başta Sayın Cemal Enginyurt olmak üzere özellikle İstanbul'la ilgili olan arkadaşlarımız da vardı” 

“Siyaseti Sorumluluk Duygusu ile Yapıyoruz”

“Arkadaşlarımızla beraber hem Genel İdare Kurulu’nda hem Başkanlık Divanı’nda, sadece bugüne dar bir pencereden bakarak değil. Yani 25 yılda İstanbul talan edilmiş, Tarihi yarımadanın arkasında şu yakınımızdaki silüeti bozan kulelerden başlayarak değil mi? Rezerv alanlarına, deprem alanlarına imar vermişsiniz. Kirli kaynaklarla beraber. Şimdi çıkmış birileri diyor ki işte 94 ruhu, işte 94 ruhunu Sayın Erdoğan'ın şahsında tecelli etmiş tarafını görüyoruz. Burası kadim bir kent. Dünyaya bir başkent seçecek olsak herhalde İstanbul'dan daha güzel bir başkent seçemeyiz.  Büyük bir şairimizin dediği gibi, “Bir sengine yek - pâre Acem mülkü fedadır”, bu kıymette bir İstanbul üzerinde tepinildi. 25 yıldır yapılan tahribatı, bir 5 yılda Sayın İmamoğlu gidermeye çalıştı. Bizim açımızdan olumlu bir süreç. Zaman zaman da Başta Kanal İstanbul meselesi olmak üzere, bir mücadele veriliyor İstanbul'da.”

“İmamoğlu ve Yavaş'ı Destekleme Kararı Aldık”

“Şimdi bunca yıl İstanbul'u yönetmiş, Türkiye'yi yönetmiş olanlar; bu zafiyetleri sanki başka iktidarlar getirmiş gibi davranıyor, siz getirdiniz. Bu kadar yatırım, Türkiye'nin çok önemli yatırımları var. Marmara Denizi'nin etrafında ve bu yoğunlaşmayı seyretmeniz gerekirken başta Kanal İstanbul gibi projelerle ki Türkiye'nin milli güvenliğinden İstanbul'un rezerv su alanlarına, tarihi alanlarına pek çok olumsuz etkileri olacak. Biz bu manada, bu süreci bütün cephelerinden değerlendirerek İstanbul'da Sayın İmamoğlu'nu, Ankara'da Sayın Mansur Yavaş'ı destekleme kararı aldık”

Kaynak: Ersan Akbaş