Dışişleri Bakanı Fidan ile Avusturya Dışişleri Bakanı Schallenberg'in yarınki görüşmesinde, ikili ilişkilerle birlikte Türkiye-AB ilişkileri ve Gazze'deki katliamın durması için atılması gereken adımlar masaya yatırılacak.

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, 13-14 Mayıs'ta Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaret kapsamında yarın Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya gelecek.

Kocaeli'nde Kereste Üretim Tesisi Ofisinde Yangın Çıktı Kocaeli'nde Kereste Üretim Tesisi Ofisinde Yangın Çıktı

Diplomatik kaynaklar, Bakan Fidan'ın, Avusturyalı mevkidaşı Schallenberg ile yarın bir araya geleceğini aktardı.

Schallenberg'in, 13-14 Mayıs'taki Türkiye ziyaretinin, Avusturya ile çok boyutlu ikili ilişkilerin kapsamlı şekilde ele alınmasına imkân sağlayacağını belirten kaynaklar, Fidan ile Schallenberg'in yarınki görüşmesinde, siyasi ilişkilerdeki istikrarın ve üst düzeyli ziyaretlerin teşvikinin değerlendirileceğini ifade etti.

Kaynaklar, görüşmede, ekonomik ilişkiler, güvenlik alanında işbirliği, terörle mücadele ve yasa dışı göç gibi iki ülkenin gündemindeki ortak konuların ele alınacağını aktararak, Avusturya'daki Türk toplumunu ilgilendiren hususlar ve Batı Avrupa'da artan Müslüman karşıtlığı hakkında da görüş alışverişinde bulunulacağı bilgisini paylaştı.

Görüşmede, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri ile iki ülkenin ortak gündemindeki küresel meselelere de odaklanılmasını öngören diplomatik kaynaklar, Türk tarafının, Gazze'de devam eden katliamın durması için atılması gereken adımları gündeme getireceğini ve "Filistin Devleti'nin tanınması yönündeki çağrısını" yineleyeceğini bildirdi.

Kaynaklar, Schallenberg'in, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile görüşmesinin planlandığını aktardı.

Kaynak: AA