Usta oyuncu Haluk Bilginer, uzun bir aradan sonra İngiliz izleyicilerle buluştu. 1980'lerde Eastenders dizisiyle ekranlarda olan Bilginer, şu sıralar BBC'nin polisiyesi "Türk Dedektif" ile gündemde. Çetin İkmen adında sıra dışı bir cinayet şube polisiyesini canlandıran Bilginer’in performansı, nasıl değerlendirildi? Sizin için derledik.

Haluk Bilginer, "Türk Dedektif" (The Turkish Detective) adlı diziyle uzun bir aradan sonra İngiliz seyircisinin karşısına çıktı. Daha önce TV+ ekranlarında Türkiye'de yayınlanan dizi, 7 Temmuz'da BBC'de İngiltere'de izleyicilerle buluştu. Bilginer, "Türk Dedektif" dizisinde başrol oynayarak Çetin İkmen adında bir cinayet büro polisinin rolünü üstleniyor.

Türk Dedektif Ne Anlatıyor?

Bilginer’in başrolde yer aldığı dizi, İstanbul’da meydana gelen farklı cinayet olaylarını merkezine alıyor. Dizide Çetin İkmen ve ekip arkadaşlarının farklı suç olaylarını açığa çıkarmak için verdiği mücadele izleyiciye aktarılıyor.

Oyuncu Kadrosu

Türk Dedektif ile izleyici karşına çıkan tek Türk Haluk Bilginer değil. Dizinin oyuncu kadrosunda Bilginer’in yanı sıra Yasemin Kay Allen, Erol Afşin, Selma Ergeç, Ethan Kai, Deniz Ülkü, Ruhi Sarı ve Uygar Tamer gibi isimler yer alıyor.

Netflix'te Çok Yakında: Çifte Pazarlık Netflix'te Çok Yakında: Çifte Pazarlık

İngiliz yazar Barbara Nadel’in popüler kitap serisinden uyarlanan dizinin yönetmenliğini Lynsey Miller, Niels Arden Oplev ve Nisan Dağ gibi isimler üstleniyor. Sekiz bölümlük ilk sezonuyla izleyici karşısına çıkan dizinin senaryosu Neil Biswas ve Ben Schiffer imzası taşıyor.

İstanbul'daki olayları ele alması ve oyuncu kadrosunun tamamen Türklerden oluşmasına rağmen, "Türk Dedektif" bir İngiliz dizisidir.

Uzun bir aradan sonra İngiliz televizyonunda izleyici karşına çıkan Haluk Bilginer ise dizinin en çok konuşulan unsurlarının başında geliyor. Peki, Bilginer’in performansı İngiltere’de nasıl karşılandı?

BBC2 ekranlarında yayınlanan dizinin başrol oyuncusu olan Bilginer’in performansı beğeni topladı.

The Telegraph gazetesindeki değerlendirme yazısında diziye 3 yıldız verildi. “Yaz ekranı sıkıcılığını canlandıracak bir polisiye” başlığı taşıyan yazıda Bilginer’in performansından övgüyle bahsediliyor, “Barbara Nadel’in Dedektif İkmen’in başrolünde olduğu serisine dayanan dizi aslında oldukça iyi. En güzel yanı ise Haluk Bilginer’in başroldeki performansı” ifadelerine yer veriliyor.

Guardian gazetesi ise Türk Dedektif’in klasik bir İngiliz polisiyesi olduğuna dikkat çekiyor. The Sun gazetesindeki yazıda Haluk Bilginer’in Eastenders yıllarına atıf yapılıyor.  İlgili yazıda Bilginer’in 80’li yıllarda Eastenders dizisinde Mehmet Osman karakterine hayat verdiği ancak yapımcılarla yaşadığı anlaşmazlık sebebiyle diziden ayrıldığı hatırlatılıyor.

İngiltere basınında çıkan haberler göre Türk Dedektif, İngiliz seyircilerden de tam not almayı başardı.

Örneğin The Sun gazetesininde İngiliz izleyicilerin yeni polisiyeyi beğendiği ve Bilginer’i yeniden görmekten mutlu olduğu ifade ediliyor.

Muhabir: Handan Işıksal