Hatay'ın Payas ilçesinde, depremlerde evini kaybeden afetzedeler, TOKİ tarafından yapımı tamamlanan konutlarına yerleşmeye başladı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerden etkilenen Payas'ta evlerini kaybeden afetzedeler için TOKİ tarafından inşası süren konutlar yapılmaya devam ediyor.

Çağlalık Mahallesi'nde 6 Mart'ta temeli atılan 28 bloku 2+1, 7 bloku ise 3+1 olacak şekilde 821 konuttan yapımı tamamlananlar hak sahiplerine teslim ediliyor. Evinin anahtarını alan depremzedeler, yeni konutlarında oturmaya başladı.

LGS Giriş Bilgileri Erişime Açıldı LGS Giriş Bilgileri Erişime Açıldı

1 Senede Tamamladılar

Depremzede Bestami Gülerdem, TOKİ tarafından yaptırılan yeni evlerine yerleşmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Yeni konutunda eşi ve çocuklarıyla huzur bulduğunu anlatan Gülerdem, güvenilir eve yerleştiği için psikolojik olarak rahatladığını belirtti. Konutların yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Gülerdem, şöyle konuştu: "Şimdi çok rahatız. Allah razı olsun herkesten, eşim ve çocuklarımla 5 kişi burada yaşıyoruz. Çok şükür evimiz de 2+1. Bize yetiyor. Cumhurbaşkanı'mızdan ve çalışan arkadaşlarımızdan Allah razı olsun. Evimizi 1 sene içerisinde tamamlayıp teslim ettiler.”

Rahat ve Güvenli Yatıyoruz

Depremde üç katlı evini kaybeden 3 çocuk babası Tarkan Çolak da (54) yeni yuvasına 15 gün önce taşındığını belirtti. Afetin ardından ailesiyle konteynerde kaldığını anlatan Çolak, kısa sürede yeni konutlarının yapıldığını söyledi. Ailesiyle gönül rahatlığıyla yeni yuvasında uyuyabildiğini ifade eden Çolak, şöyle konuştu: "Rahat ve güvenli yatıyoruz. Burası dağa yakın olduğu için mis gibi havası var. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Devletin dirayeti çok önemliydi ve devlet burada gücünü gösterdi. Hükümetten ve bütün devlet büyüklerimizden Allah razı olsun. Allah bir daha böyle bir acı bu millete yaşatmasın. Evimiz çok güzel.”

Alışmaya Çalışıyorum

Depremin ardından 2 çocuğuyla önce çadır, ardından konteynerde kaldığını anlatan Hatice Yücel de TOKİ tarafından yapılan konutuna yerleşmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Yeni evine yaklaşık bir hafta önce geçtiğini belirten Yücel, "Çok şükür, böyle bir ev nasip oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Evimize geçeli bir hafta oldu. Alışmaya çalışıyorum. İnşallah bu evde mutlu, huzurlu olmaya çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA