Dikkat! Cebinizde Telefon Taşımayın Dikkat! Cebinizde Telefon Taşımayın

İsmi daha sık bilinen gül hatmi çiçeği (Hibiscus syriacus) ve Japon gülü (Hibiscus rosa-sinensis) de hibisküs bitkisinin çeşitleri arasında. Ebegümecigiller (Malvaceae) ailesine ait olan hibiskus, Latince Hibiscus sabdariffa ismiyle biliniyor.

Daha çok bitki çayı olarak tüketilen hibiskus C vitamini açısından zengin bir bitki. Hibiscus çayı yakut kırmızısı veya koyu eflatun rengindedir ve ekşi bir tada sahiptir. Çay sevenlerin tercih ettiği bi bitki çayı sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir. Bu çay kalorisi düşük ve kafeinsizdir.

Hibiskus bitkisi hem tıbbi hem de kozmetik alanlarda birçok fayda sunuyor. 

Hibiskus C vitamini açısından zengin olması sayesinde özelliğiyle bağışıklık sistemini güçlendirir ve özellikle kış aylarında nezle ve grip gibi hastalıklara karşı kalkan oluşturur.

Kolesterole iyi gelir.

Hibiskus kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Hibiskus çayı vücuttaki (kötü) LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olarak kalp hastalıklarına karşı korur ve kan damarlarının hasar görmesine engel olur. Hibiskus iyi kolesterolü yükseltir, kötü kolesterol oranını düşürür. Böylece kalp sağlığını destekler. Ancak elbette kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Antioksidan açısından zengindir.

Antioksidan açısından güçlü olan hibiskus; serbest radikallerle savaşır ve hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir. Hibiskus, vücuttaki inflamasyonu azaltabilir ve böylece eklem ağrıları ve diğer iltihabi durumlarla savaşmaya yardımcı olabilir.

Kan şekerini düzenler.

Hibiskus kan şekerini düzenlemede de yardımcı olur. Şeker dengesizliği yüzünden oluşabilecek açlık krizlerine engel olur.

Doğal idrar söktürücüdür.

Hibiskus doğal bir idrar söktürücü olarak da işe yarar. Bu sayede normal idrara çıkmaya bağırsak hareketleri dengelemede faydalı olur.

Kilo vermeye yardımcı olur.

Hibiskus çayı kilo verirken diyet listenizde de işe yarayacaktır. Hibiskus yağ yakımını hızlandırır ve tatlı yeme istediğini de azaltarak kilo alımını engeller.

Regl ağrısını hafifletebilir.

Sakinleştirici bir etkisi de olan Hibiskus aynı zamanda regl ağrılarını da azaltır. Aynı zamanda hormonal dengenin geri kazanılmasına yardımcı olur ve bu durum ruh hali, depresyon ve aşırı yeme gibi adet belirtilerini azaltabilir.

Karaciğer için oldukça önemlidir.

Hibiskus karaciğeriniz için oldukça önemlidir. Araştırmalar hibisküsün karaciğerin etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olacağını göstermiştir. Hibisküs karaciğer hasarını onarmada ve karaciğer yağlanmasını azaltarak karaciğer sağlığına fayda sağlar.

Anti kanser özelliklere sahiptir.

Yapılan araştırmalar Hibiskusun güçlü anti-kanser özelliklerine sahip olduğunu ortaya çıkarmıştıtr. Bu sayede Hibiskus plazma, ağız, prostat ve mide kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını azaltabillir.

Hibisküs Çayı Nasıl Demlenir?

1-2 fincan kaynamış sıcak suyun içerisine 1 yemek kaşığı hibiskus ekleyerek 5-10 dakika demlemeniz yeterli olacaktır. Hibiskusu büyük marketlerde ve aktarlarda bulabilirsiniz.

Emziren anneler dikkat!

Hibiskus çayı, yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürmeye, enflamasyon sorunlarını hafifletmeye, sindirim rahatsızlıklarını ve bağışıklık sistemi problemlerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak, hamile ve emziren kadınlarda kullanımı önerilmez. Hibiskus kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Muhabir: Furkan Erkan