Elde edilen bilgilere göre bu gelişme, İngiltere'nin, Çin, Rusya ve ABD gibi küresel güçlerin kabiliyetleriyle boy ölçüşme hedefinin bir parçası olarak hayata geçirilecek.

Proje ile ses hızından beş kat daha hızlı olan Mach 5'i aşan hızlarda seyahat edebilen bir füzenin geliştirilmesi amaçlanıyor. İngiltere Savunma Bakanlığı, füzenin Birleşik Krallık ‘ta tasarlanıp üretilmesini ve 2030 yılının sonuna kadar faaliyete geçmesini hedefliyor.

Farklı Fırlatma Platformları

Hipersonik füzenin fırlatma platformuna ilişkin ayrıntılar henüz belli olmadı. Ancak ilk raporlara göre füze, karadan karaya ve havadan karaya varyantlarına sahip olacak.

İsrail'in Refah’a Saldırıları İstanbul'da Protesto Edildi İsrail'in Refah’a Saldırıları İstanbul'da Protesto Edildi

Planların ön aşamalarda olduğu ve Savunma Bakanlığı'nın ilgili teknolojinin hassas yapısı nedeniyle kapsamlı yorum yapmaktan kaçındığı bildiriliyor. Konuyla ilgili konuşan Birleşik Krallık savunma kaynakları ise; "İngiltere'nin egemenlik alanındaki gelişmiş kabiliyetlerini daha da geliştirmek için hipersonik teknolojilerin peşindeyiz. Mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılamak için ekipmanlarımıza yatırım yapmaya devam ediyoruz." açıklamasında bulundu.

Muhabir: Hasan Erdoğan