ABD’li bir kimya profesörünün çayın içine bir tutam tuz atılması açıklaması, çay tüketimiyle meşhur İngiltere gündeminde en çok tartışılan konular arasında yer aldı. ABD’nin Londra Büyükelçiliği konuya esprili bir dille yorumlayarak “Böyle çirkin bir teklifin Özel İlişkimizin temellerini tehdit etmesi nedeniyle kayıtsız kalamayız” ifadelerini kullandı.

ABD’li Kimya Profesörü Michelle Francl, “Demlenmiş: Çayın Kimyası” adlı kitabının tanıtımı için yaptığı basın açıklamalarında ‘mükemmel demleme’ için çaya tuz atılması yönündeki açıklaması çay tüketimiyle ünlü İngiltere’de en çok tartışılan konular arasına girdi. Francl’ın açıklaması, “Bir ABD’li profesörün çayın nasıl yapılacağına yönelik İngilizlere ders vermesi” niteliğinde yorumlara sebep oldu ve nihayetinde ABD’nin Londra Büyükelçiliği konuyla ilgili esprili bir basın açıklaması yayınladı.

O Ülkede Peş Peşe 2 Büyük Deprem O Ülkede Peş Peşe 2 Büyük Deprem

Çay 1

ABD’nin Resmi Politikası Değildir

ABD Büyükelçiliği basın açıklamasında, “Çay, milletlerimizi birleştiren kutsal bir bağ olan dostluğun iksiridir. Böyle çirkin bir teklifin özel İlişkimizin temellerini tehdit etmesi nedeniyle kayıtsız kalamayız.

Bu nedenle İngiltere’nin iyi insanlarına, Britanya'nın ulusal içeceğine tuz ekleme gibi düşünülemez bir fikrin Amerika Birleşik Devletleri'nin resmi politikası olmadığını garanti etmek istiyoruz. Ve asla olmayacak.

Gelin, güçlü dayanışmamızla birleşelim ve çay konusunda tek vücut olduğumuzu tüm dünyaya gösterelim. ABD Büyükelçiliği çayı doğru şekilde yapmaya devam edecek, mikrodalgada ısıtarak” şeklinde ifade etti.

ABD’li Kimya Profesörü Michelle Francl ise konuyla ilgili birçok e-mail aldığını söyleyerek, “Kitabımın diplomatik etkileri var!” dedi. Çaya tuz atılarak demlenmesinin Çin’de 8. Yüzyıldaki el yazmalarında olduğunu belirtti. Francl, çay demlenirken konulacak çok az miktarda tuzun, çaya acı tat veren bir maddeyi engellediğini açıkladı.

Çay 2

Çay tüketiminde birinci: Türkiye

En çok çay tüketilen ülkelerin sıralaması, yıldan yıla farklılık gösterirken Almanya merkezli istatistik platformu Statista, 2016 yılındaki araştırmasında Türkiye'nin kişi başı çay tüketiminde birinci sırada yer aldığını duyurmuştu. Listede, İrlanda ikinci sırada ve İngiltere çay tüketiminde üçüncü sırada bulunmaktadır.

Kaynak: DHA