Ankara Ticaret Odası’na (ATO) bağlı İnşaat ve Proje Hizmetleri Meslek Komitelerinin, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi iş birliğiyle düzenlediği “Sektör Paydaşları Konuşuyor” panelinde inşaat sektörü, yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini detaylı bir şekilde ele aldı.

“Sektör Paydaşları Konuşuyor” panelinin ilkine belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve sektör temsilcileri yoğun ilgi gösterdi.

ATO Başkanı Gürsel Baran panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin inşaat sektöründe dünyada en önemli ülkelerden biri olduğuna dikkat çekti.

Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde Türkiye’nin dünyada Çin'in ardından ikinci sırada geldiğini kaydeden Baran, “İnşaat sektörü, ekonomimiz için lokomotif bir sektör. Gayrisafi Yurt İçi Hasılamızda önemli paya sahip, gerek yurt içi gerekse yurt dışı projeleriyle, ülkemizin kalkınmasında öncü rol üstleniyor. Bu alanda dünyadaki en önemli ülkelerden biri durumundayız. Dünyanın neresine giderseniz gidin Türk müteahhitlerin izi var” dedi.

Baran, bu nedenle inşaat sektörünün yaşadığı sorun ve zorlukların çözüme kavuşturulması açısından planlamanın önemine vurgu yaparak, “İnşaat sektöründe planlamaya ihtiyaç var” diye konuştu.

Paneldeki diğer konuşmacılardan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Başkan Derya Başyılmaz ise inşaat sektöründe etkin rol alan mimar, müteahhit, yerel yönetimler ve yapı denetçileri gibi kritik konumda olan paydaşların sektöre dair çeşitli problemlerinin olduğunu dile getirdi.

Ekonomiye bağlı olarak konut üretiminde bazen artış bazen de daralma yaşandığını kaydeden Başyılmaz, “Ekonomik belirsizlikler, maliyet artışı, ruhsat ve planlama süreçlerindeki sıkıntılar gibi hususlar tüm sektör paydaşlarını etkiliyor. Temel anlamda aynı dertlerden muzdaribiz” açıklamasını yaptı.

Başyılmaz, bu nedenle bir araya gelerek farklı fikirler ve önerilerle birlikte çalışarak birlikte başarmak adına ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını da ifade etti.

ATO’nun 35 No’lu İkamet Amaçlı İnşaat Müteahhitliği Meslek Komitesi Başkanı ve Türk Dünyası Mühendisler Mimarlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Seyit Mertoğlu da bu panel sayesinde sektörün bütün taraflarının aynı masada, aynı ortamda konuşmaya başladığını söyledi.  

Mertoğlu, konuşmaya başlamanın birçok şeyin çözüleceğinin de işareti olduğunu kaydederek, “Bizim şu an sıkıntılarımız herhangi bir belediyede, herhangi bir mahallede yaşadığımız sıkıntılar değil. Biz şu an bu sıkıntıları çözersek 85 milyon nüfusumuzun sorununu çözmüş olacağız. Sektör açısından 300 milyonluk Türk nüfusunun bulunduğu bir coğrafyayı, potansiyeli konuşuyoruz” sözleri dikkat çekti.

Ankara Güncel Hava Durumu Tahminleri – 14 Haziran 2024 Ankara Güncel Hava Durumu Tahminleri – 14 Haziran 2024

Dünyada iki tane müteahhit millet olduğunu da belirten Mertoğlu, “Çin ve Türkiye. Biz kendi içimizdeki bu olguları birer taş gibi yerine koyduğumuz zaman önümüzde bir sokak arası değil, bir otoban var” diye konuştu.

Paneller dizisinin ikincisinin yine ATO’nun ev sahipliğinde, Haziran Ayı içinde gerçekleştirileceği duyuruldu.

Kaynak: Bülten