ABD Basını Biden ve Trump'ı Canlı Yayına Çağırdı ABD Basını Biden ve Trump'ı Canlı Yayına Çağırdı

İran Devrim Muhafızları'nın Ceyş el Adl Üslerine Saldırısı İran devlet medyası, "Bu üsler füzeler ve insansız hava araçları tarafından vuruldu ve yok edildi." açıklamasını yaparken, söz konusu militan grup daha önce Pakistan sınırındaki İran güvenlik güçlerine saldırılar düzenlemişti.

İran ve Pakistan Sınırındaki Sünni Beluçları Temsil Eden Militan Grup Ceyş el Adl, İran'daki Sünni Beluçların haklarını savunduğunu iddia eden militan bir örgüt olarak bilinir. Özellikle Pakistan'ın Belucistan eyaleti ve İran'ın Sistan ve Beluçistan ili sınırında faaliyet gösteren bu örgüt, 2012 yılında, Suriye İç Savaşı'nda İran'ın Esed'e verdiği desteğe karşı çıkmasıyla tanınan Selahaddin Faruki tarafından kurulmuştur.

İran'ın Erbil'e Yönelik Balistik Füze Saldırıları

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Konseyi'nin açıklamasına göre, İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından Erbil'deki birçok sivil yerleşim birimine yapılan balistik füze saldırılarında 4 sivil yaşamını yitirirken, 6 kişi de yaralandığı belirtilmişti.

İran Devrim Muhafızları'nın yaptığı açıklamada, Suriye'deki DEAŞ hedeflerinin yanı sıra Erbil'deki İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad'ın karargahının balistik füzelerle hedef alındığı belirtilmişti. Ayrıca, İran'ın Devrim Muhafızları ve İran destekli milis grupların komutanlarına yönelik saldırılarda, İsrail'in karşı saldırı düzenlediği ve Mossad'ın Erbil'deki ana casusluk karargahlarından birinin imha edildiği ifade edilmişti.

Kaynak: DHA