İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kanaani, dün Ürdün’de ABD üssüne yönelik gerçekleştirilen, 3 ABD askerinin öldüğü, 30’dan fazla askerin de yaralandığı saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Kanaani, saldırıyı düzenleyen grupların İran’dan emir almadığını söyleyerek, ABD’nin İran’a yönelik suçlamalarının ‘asılsız’ olduğunu duyurdu.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan ve Kanaani’nin sözlerine yer verilen açıklamada, “İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kanaani, bölgedeki direniş gruplarının karar ve eylemlerinde İran İslam Cumhuriyeti'nden emir almadıklarını ve İran İslam Cumhuriyeti'nin bölgede çatışmaların gelişmesini hoş karşılamadığını vurguladı. Kanani, İran'a yönelik temelsiz suçlamaların tekrarlanmasının, çıkarlarını Amerika'nın bölgede yeni bir savaşa sürüklenmesinde, bu şekilde sorunlarını örtbas etmek için krizin genişlemesi ve tırmanmasında görenlerin bir komplosu olduğunu dile getirdi” denildi.

Ne Oldu?

Ürdün’ün Suriye sınırı yakınlarında bulunan ve Tower 22 adlı ABD üssüne İHA saldırı düzenlendi. ABD Savunma Bakanlığı, saldırıda 3 ABD askerinin yaşamını yitirdiğini ve 30’dan fazla askerin de yaralandığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, saldırının ‘İran destekli’ gruplarca düzenlendiği ifade edilerek, “ABD güçlerine yönelik devam eden bu saldırılardan İran destekli milisler sorumludur. ABD'yi, birliklerimizi ve çıkarlarımızı savunmak için gerekli tüm adımları atacağız” şeklinde açıkladı.

Trump'ı Şoke Eden Karar, İsmi Oy Pusulasından Çıkarıldı Trump'ı Şoke Eden Karar, İsmi Oy Pusulasından Çıkarıldı

ABD Başkanı Joe Biden, hayatını kaybeden askerlerin ailelerine taziye mesajı yayımladı. Biden, sorumlularda hesap sorulacağını söyleyerek, “Hiç şüpheniz olmasın. Kendi seçtiğimiz bir zamanda ve şekilde tüm sorumlulardan hesap soracağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA