Dün gece, İran ve İsrail arasında ciddi bir gerginlik yaşandı. İran, İsrail'e yaklaşık 290 füze ve kamikaze İnsansız Hava Aracı (İHA) ile saldırdı. İsrail'in hava savunma sistemleri çoğu saldırıyı önlemeyi başardı ancak bir füze askeri üsse isabet etti. Neyse ki, saldırılarda ölen olmazken, Negev bölgesinde bulunan bir askeri üssede bulunan bir çocuk yaralandı. 

ABD ile Çin Arasında Bir İlk ABD ile Çin Arasında Bir İlk

Bu gelişmelerin ardından İsrail, saldırılara yanıt verme yetkisini Savaş Kabinesine verdi. İsrail ordusu, uyarı yapılan yerlerde sığınaklarda beklemenin gerekli olmadığını duyurdu. Hava sahaları kapatıldıktan sonra, İsrail, Lübnan, Irak ve Ürdün'deki sivil uçuşlara yeniden izin verdi. 

ABD Başkanı Biden, İsrail'e tam destek verdiğini belirtirken, İran'a karşı bir karşı saldırıya destek olmayacaklarını ifade etti. Buna ek olarak, Körfez İşbirliği Konseyi ve Çin, taraflara itidal çağrısında bulundu. 

İsrail, İran'ın saldırılarını görüşmek üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) acil toplantıya çağırdı. Bugün içinde toplantı yapılması bekleniyor.  

Kaynak: AA