Dünya Bankasından Ukrayna’ya Ek Hibe Müjdesi Dünya Bankasından Ukrayna’ya Ek Hibe Müjdesi

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, ekonomik politikadaki değişimlere dikkat çekerek, enflasyonun yükseliş eğilimine geçtiğini ve bu durumun önemli olduğunu belirtti.

Faiz oranlarındaki artışın iç talep üzerinde etkisinin 2024'ün ilk yarısında devam edeceğini ifade eden Aran, enflasyonla mücadelede mevcut politikaların önemli olduğunu ve 2024'ün ikinci yarısında dezenflasyonist bir dönemin başlayabileceğini söyledi. Aran, bu süreçte doğru adımlar atılması ve risklerin dikkatlice yönetilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bankalar kazanırsa reel sektör kazanamaz, reel sektör kazanırsa bankalar kazanamaz" anlayışının değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin dış kaynağa ihtiyaç duyduğunu ifade eden Aran, şu anda uygulanan politika faiz oranının dış kaynağın Türkiye'ye çekilmesi için yeterli olduğunu söyledi. Ancak sıcak paranın cazibesine kapılmamak ve kaynakların doğru kullanılması gerektiğini vurgulayan Aran, dış kaynağın üretime, ihracata, turizme yönlendirilmesinin önemli olduğunu belirtti. Bu fırsatın doğru şekilde değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Aran, kaynakların tarım, turizm ve ihracat odaklı üretime aktarılması gerektiğini söyledi.

HABER MERKEZİ

Editör: Salih Demirelli