Begüm Öncü'nün Prof. Dr. Muhlis Cem Ar İle Röportajı Begüm Öncü'nün Prof. Dr. Muhlis Cem Ar İle Röportajı

Ispanak, içerisinde bulunan zengin demir oranıyla bilinen bir besindir. Ancak bir besin daha var ki, ıspanakla demir konusunda yarışır. Ispanak kadar meşhur olmasa da daha fazla demir bulundurmasıyla ünleneceği kesin. Bu besinin hangisi olduğunun yanıtı ise metnimizde…

Ispanaktan Daha Fazla Demir Bulunduran Bitki Hangisi?

Ispanak genellikle demir açısından zengin bir besin olarak bilinir, ancak pek çoğumuz tere bitkisinin bu alandaki potansiyelini bilmiyoruz. Tere, topraktan gelen doğal bir mucize olan ve ıspanağı geride bırakan demir vitamini ile öne çıkan bir yiyecek. İçerdiği bileşenlerle sağladığı sayısız fayda ile dikkat çeken bu ürünü, öğünlerinize ekleyerek demir depolarınızı zenginleştirebilirsiniz.

Özellikle sigara içenlerin ihtiyaç duyduğu bir besin olan tere, kaynar suda bekletildikten sonra solunum yolu enfeksiyonlarını önleme konusunda da etkilidir. Ayrıca akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olarak şiddetli öksürük ve balgam söktürücü etkiler sunar. C vitamini bakımından zengin içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendiren tere, antioksidan görevi görür ve vücuttaki iltihaplanmalara karşı mücadele eder.

Kabızlık sorunu yaşayanlar için de önerilen tere, bağırsak fonksiyonlarını düzenleyerek hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Bağırsak temizliğini destekleyen tere, aynı zamanda iştah arttırıcı bir özelliğe sahiptir. Baş ağrısı çekenlerin tere tohumu tüketmesi, baş ağrısını ve öksürük, bronşit, astım gibi solunum sorunlarını hafifletmede etkili olabilir.

Demir minerali bakımından zengin tere tohumu, hemoglobin miktarını arttırarak demir eksikliği yaşayanlar için önemli bir besindir. Saç dökülmesi, kırılan tırnaklar ve kemik hastalıkları gibi sorunlara karşı da koruyucu bir rol oynar. Ispanağın yanında tere, demir açısından daha zengin bir alternatif sunar. Emziren annelerin tüketmesi önerilen tere, anne sütünü artırabilir ve prolaktin seviyelerini yükseltebilir. Ayrıca güneş yanığı veya tahriş olmuş ciltler için tere, etkili bir çözüm olabilir. Saç sağlığını desteklemek amacıyla kullanılan tere, macun haline getirilerek saçlara uygulanabilir.

Muhabir: Arda Kemal Atay