Togg'a Övgü - Alman Auto Bild Dergisi Togg'a Övgü - Alman Auto Bild Dergisi

Demir Kubbe, her türlü hava koşulunda çalışabilen hareketli ve yaklaşık 70 kilometre mesafeden atılan kısa menzilli roket, topçu mermisi ve havan atışını havada imha edebilen bir hava savunma sistemi olarak öne çıkıyor.

Sistem, özellikle kısa menzilli roketleri, mermileri ve havan toplarını yok etme kapasitesine sahipken, 2011 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana İsrail savunmasının ana parçası haline geldi.

Füze savunma bataryalarından güç alan Demir Kubbe Hava Savunma Sistemi, 4-70 km mesafeden atılan füzeleri imha etme kapasitesine sahip, sistem ayrıca; hareketli unsurlara monte edilebilir olduğundan istenilen yere taşınabiliyor.

Demir Kubbe Nasıl Çalışıyor?

Demir Kubbe sistemi esas olarak karşı taraftan fırlatılan roketin imhası prensibine dayanıyor. Radar, kontrol-komuta ünitesi ve füze fırlatıcıdan oluşan üç parçalı sistem, öncelikle karşı cepheden atılan roketi tespit ediyor. Daha sonra gelişmiş bir yazılım ile roketin güzergâhını ve düşeceği noktayı hesaplıyor ve bu bilgi doğrultusunda roketi zararsız hale getirmek üzere en yakın üniteden füze fırlatıyor.

Demir Kubbe Hangi Firma Tarafından Geliştirildi?

Demir Kubbe, iki İsrailli firma Rafael Advanced Defence Systems ve Israel Aerospace Industries tarafından geliştirildi. Sistemin geliştirilmesinde bu iki firma ABD’den de destek aldı. İsrailli yetkililer sistemin yüzde 70 ila 90 etkin olduğunu ifade ediyor.

Muhabir: Hasan Erdoğan