ABD Dışişleri Heyeti, Türkiye'yi Ziyaret Edecek ABD Dışişleri Heyeti, Türkiye'yi Ziyaret Edecek

İstanbul'da en büyük problemlerinden biri de otopark sorunudur. İSPARK otoparklarının yanı sıra özel işletmelerin son zamanlarda yaptıkları zamlar sürücülerinin tepkisini topluyor. Laleli'de özel bir otoparkı kullanmak isteyen otomobil sürücüleri 2 saate kadar 340 lira, cip ve minibüs sürücüleri ise 470 lira ödemek zorunda kalıyor. Otomobillerin günlük park ücreti ise 1020 lira. Aynı otoparkta otomobiller için aylık 10 bin lira abonman talep ediliyor. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu otopark fiyatlarına bir standart getirilmesi gerektiğini düşünüyor. Ağaoğlu, "Bunlar fiyat belirlerken hiçbir ölçü tanımıyorlar. Mutlaka bir ölçü getirilmeli" ifadelerinde bulundu.

Laleli’de bir özel otoparkın giriş-çıkış ücretine 150 lira, aynı semtte başka bir otoparkta 15 dakika için 100 lira ödenirken, Beşiktaş’ta ise özel bir otoparkı kullanmak isteyenler 30 dakika için 100 lira ödüyor.  Yüksek otopark ücretlerine karşı araç sahiplerinin haklarını aramaları gerektiğini vurgulayan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, fiyat listesi bulunmayan otoparklarda araç sahibinin ödediği bedelin fişini alarak tüketici hakem heyetine başvurabileceğini aktardı.

Önlem Alınması Lazım

Büyükşehirlerdeki yüksek otopark ücretlerine değinen Aydın Ağaoğlu fiyatlara ölçü getirilmesi gerektiğini söyleyerek, "Büyükşehirlerde otopark sorunu had safhada. Bazı fırsatçılarda belirli yerleri işgal ederek özellikle otopark bulunması zor olan merkezi yerlerde Şişli’de, Nişantaşı’nda, Laleli’de çok yüksek bedeller isteyebiliyorlar. Buna karşı büyükşehir belediyelerinin mutlaka bir önlem alması lazım. Tarife komisyonunca bunlara yetki verilip ücretleri de belirlenmeli. Çünkü bilindiği üzere alışveriş merkezlerinde İBB bünyesindeki UKAME 3 saate kadar ücretsiz diyor, 3 saate kadar alınacak tarife komisyonu onayına tabiidir. Burada tartışmalar sonra erdi. Gerçi ücret alanlar var hala ama tüketici hakkını aradığında da ödediği ücreti geri alabiliyor. Fakat değnekçiler bitti diyoruz vale şirketleri kuruldu. Bunlar da fiyat belirlerken hiçbir ölçü tanımıyorlar. Mutlaka bir ölçü getirilmeli. Aksi halde vatandaş arabasını bırakıyor 1 saatliğine 500 lira para istiyorlar ve vatandaş şok geçiriyor" şeklinde açıkladı.

Ücret tabelası bulunması lazım

Otopark fiyatlarının hizmet listesi veya fiyat tabelasında belirtilmesi gerektiğini vurgulayan Ağaoğlu, ‘’Tüketici kanununa göre her ürün ve hizmet sunulan noktada, sunulan ücretin hizmet listesi, tabelası bulunması lazım. Yani o fiyatı belirtmeden orada bu bedellerin alınması aslında hukuksuz. İspark’ın yol kenarına koyduğu tabelalar var. Asgarisi 52 liraya çıktı. Bu nedenle şayet tüketici İspark’ın faaliyet gösterdiği bir alanda arabasını park ediyorsa ödeyeceği ücreti biliyor ama İspark’ın bulunmadığı veya başkaları tarafından; eğlence mekanlarının, yeme-içme yerlerinin önünde yakınında park ederken bir valeye aracını teslim ettiyse bunlar hastanelerde de oluyor, özel hastanelerde oluyor gerçekten sürprizle karşılaşabiliyor" şeklinde belirtti.

Mutlaka düzenleme yapılmalı

Ağaoğlu, ‘’Bu fahiş bedelleri almalarının önüne geçilmesi için büyükşehir belediyelerinin mutlaka tedbir alması ve bunları ruhsatlandırıp tarife komisyonunca verilecek ücretleri liste olarak asması zorunluluğu getirilmesi lazım” diye ifade etti.

Araç sürücüsü Asım Yıldız otopark fiyatlarının yüksek olduğunu söyleyerek ‘’ Fiyatlar pahalı. Gerçekten pahalı yani. Mesela biz aylık ödeme yapıyoruz. Geçen yıl bin 100 küsur lira civarındaydı ödeme yaptık. Aylık olarak ödeme yapmak biraz daha ekonomik ama diyelim gün içinde girip çıkmak 180 lira oluyor ve bu da yine yüksek bir miktara ulaşıyor" dedi.

Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan sosyal medya hesabından otopark ücretlerine yönelik yorumda bulundu. Doğan yorumunda dönemin en karlı işi olabilir diyerek devam etti, “Dönemin en karlı işi olabilir.

İstanbul Laleli'de özel bir otopark için otomobil sürücüleri 2 saate kadar 340 TL, cip ve minibüs sürücüleri ise 470 TL ödemek zorunda. Otomobillerin günlük park ücreti 1020 TL, aylık ise 10.000 TL!

Kaynak: DHA