Dünyanın En Kaslı Kadını Nataliya Kuznetsova Kimdir? Dünyanın En Kaslı Kadını Nataliya Kuznetsova Kimdir?

Jack Andraka, genç yaşına rağmen kanser teşhisinde devrim niteliğinde bir buluşa imza atan Amerikalı bir bilim insanıdır. 1997 yılında Maryland, ABD'de doğan Andraka, çocuk sayılabilecek yaşlarından itibaren bilim ve teknolojiye tutkulu bir şekilde ilgi duymuştur. Andraka, özellikle de pankreas kanseri teşhisi konusundaki çalışmaları ile tanınmaya başlanmıştır.

Andraka'nın geliştirdiği yöntem, kanser teşhisinde kullanılan bir biyomarker olan mesane kanserine özgü antijen (mesane kanserine özgü protein) düzeylerini ölçmek için kullanılan bir testi içerir. Bu test, kan, idrar veya tükürük örnekleriyle yapılabilmekte ve geleneksel yöntemlere kıyasla çok daha ucuz, hızlı ve isabetli sonuçlar sağlamaktadır.

Andraka'nın buluşu, kanser teşhisinde devrim niteliğinde bir adım olarak kabul edilmiştir. Bilim insanları bu buluşun devrim niteliğinde olduğu ve kanser teşhisinde çok önemli bir yer edineceği hususunda hemfikirdirler. Söz konusu teşhis yönteminin kanserin tedavi sürecinde bir dönüm noktası olacağı kabul edilmektedir.

Muhabir: Necmettin Kurucu