Japonya'da hükümet, denizaşırı ülkelere savunma ekipmanları ihracatına yönelik katı kuralları kolaylaştırdı.

Başbakan Kişida Fumio kabinesi, iktidar koalisyonu Liberal Demokrat Parti (LDP) ile Komeito'nun mutabık kaldığı prensipleri ele aldı.

Çin’den Uzay Çıkarması Çin’den Uzay Çıkarması

Kişida kabinesi, denizaşırı ihracatın kolaylaştırılmasını kapsayan "savunma ekipmanı ve teknolojilerinin transferi prensiplerini" yumuşattı.

Böylelikle İngiltere, İtalya ve Japonya tarafından 2035'e kadar ortak üretilmesi planlanan yeni savaş uçağının denizaşırı satışının yolu açıldı.

Revize yönetmeliklere göre Japonya, ortak savaş uçağını "savaşın sürdüğü" ülkeler dışında üçüncü bir ülkeye ihraç edebilecek.

Savaş uçaklarının ihracatı, Japonya ile "savunma ekipmanı ve teknolojilerinin transferi anlaşması" imzalamış ülkelerle sınırlandırılacak.

Her bir yurt dışı satış öncesi kabine onayı şartı aranacak.

"Transfer anlaşması"nın imzalandığı halihazırda ABD dahil 15 ülke bulunuyor.

Savunma Bakanı Kihara Minoru, açıklamasında, ihracatın "katı karar süreçlerinden" geçeceğini ve Japonya'nın "pasifist bir ulusun temel felsefesine" bağlı kalacağını bildirdi.

Uçak projesinin "şu an tasarım aşamasında" olduğunu kaydeden Kihara, üç ülkenin "gelecek beş yıl ya da daha fazla" özellikleri ve performansı tasarlamayı hedeflediğini belirtti.

Kabine, açıklamasında, Japonya'nın "eşit ortak" olarak üçlü projeye katılabilmesini sağlamak amacıyla "bir ihracat planına" sahip olması gerektiğini de bildirdi.

Japonya, Çin'in Hint-Pasifik bölgesindeki artırdığı nüfuzu karşısında İngiltere ve İtalya dahil NATO üyesi ülkelerle işbirliği ve projelerini artırmayı hedeflediği belirtiliyor.

Kaynak: AA