Japonya, Osaka merkezli girişim şirketi EX-Fusion, uzay çöplüğünün yok edilmesine yardımcı olacak yer tabanlı bir lazer sistemini geliştirmeyi hedefliyor.

Osaka merkezli bir girişim olan EX-Fusion, uzay çöplüğünün dünya üzerinden silinmesine yardımcı olacak yer tabanlı bir lazer sistemi geliştirmeyi amaçlıyor. Bu yenilikçi yaklaşım, eğer başarılı olursa, dünyamızın etrafındaki gün geçtikçe kalabalıklaşan alanı temizlemenin güzel bir yolu olacağı belirtiliyor.

Çöpler Lazerle Yok Edilecek

Uzay çöpü veya uzay enkazı, eski uydular ve kullanılmış roket parçaları gibi Dünya'nın yörüngesindeki insan yapımı artıkları ifade eder. Büyüklükleri değişen bu parçalar, operasyonel uzay aracı ve Uluslararası Uzay İstasyonu için tehlike riski oluşturuyor. Küçük parçalar bile, çalışan uydulara ve uzay araçlarına çarptığında büyük sorunlar yaratabilir.

Büyüyen Uzay Enkazı Sorunu

EX-Fusion, başlangıçta füzyon enerjisi ile geliştirilen lazer teknolojisi alanından yararlanan startup, yer tabanlı yaklaşımı benimsediği için diğerlerinden ayrılıyor. Ekim ayında EX-Fusion, uzay çöplerini tespit etme teknolojisine sahip Avustralyalı şirket EOS Space Systems ile bir anlaşma imzaladı. EX-Fusion, Canberra yakınlarındaki EOS Uzay Gözlemevi'ne güçlü bir lazer sistemi kurmayı planladığını açıkladı.

Projenin ilk aşamasında, 4 inçten (10 cm) daha küçük olan uzay çöplerini takip etmek için lazer teknolojisinin kurulması planlanıyor. Bu boyuttaki çöplerin lazer kullanarak dünyadan belirlenmesi zor bir aşama olarak görülüyor. İkinci aşamada ise EX-Fusion ve EOS Space, uzaydaki çöpleri temizlemek için yüzeyden ateşlenen lazer ışınlarını kullanacak.

Yöntem, lazeri, enkazın ilerleme yönünün tersine, onu yavaşlatmak için aralıklı olarak ateşlemeyi içeriyor. Yörünge hızındaki bu azalma, teorik olarak enkazın Dünya atmosferine girmesine ve yanmasına neden olacak. EOS Space grubu şu anda dronları yok etmek için lazer silah sistemleri sağlıyor ancak yüksek güçlü lazerlerin başka uygulamaları da mevcut.

Nikkei Asia'nın haberine göre EOS Space'in başkan yardımcısı James Bennett, uzay enkazlarını ortadan kaldırmak için tasarlanan lazerlerin silah düzeyindeki lazerlerle aynı olmadığını belirtti. Mevcut lazer silahları, metal kesmek, kaynaklamak ve dronları ateşleyerek yok etmek için sıklıkla kullanıyor.

İMECE Uydusu, Uzaydaki Birinci Yılını Tamamladı İMECE Uydusu, Uzaydaki Birinci Yılını Tamamladı

Ancak EX-Fusion'ın yönteminde, Diyot Pompalı Katı Hal (DPSS) lazerleri kullanacak. Bu lazerler, hızlı hareket eden parçalara kuvvet uygulayarak onu bir fren gibi durduracak şekilde darbeli olarak gönderiliyor. EX-Fusion CEO'su Kazuki Matsuo, "Lazerin uzay çöplerini yok etme gücü, nükleer füzyondan çok daha düşük, ancak bunları özel aynalar aracılığıyla kontrol etmek gibi teknik zorlukları bulunuyor" dedi.

Yapılacak Çok İş Var

EX-Fusion'ın uzay çöplerini yerden temizleme planı, lazerin gücü ve hassasiyeti gibi büyük engellerle karşı karşıya kalıyor. Yine de düzenlemelerinin ve bakımının Dünya'dan kolaylıkla gerçekleştirilmesi çalışma açısından avantaj olarak görülüyor.

Kaynak: Haber Merkezi