Dünyanın pek çok yerinde özellikle de Japonya'da kendisini unutturmak isteyen insanların sayısının arttığı biliniyor. Japoncada bu kişileri nitelemek için özel bir terim var: ‘Johatsu’, yani ‘buharlaşanlar'.

Johatsu olan insanlar, büyük borç yükleri, kişisel trajediler veya toplum baskısından kaçmak amacıyla aniden ortadan kaybolmayı seçiyorlar. Bu kişiler, genellikle izlerini kaybettirerek yeni kimliklerle hayatlarına devam ediyorlar ve bazen yıllarca, hatta on yıllarca kayıplara karışıyorlar.

Kırgızistan'da Sel Felaketi Kırgızistan'da Sel Felaketi

Johatsu olmak isteyenlere yardımcı olan şirketler de var. Bu şirketler, ‘gece taşınma hizmeti’ ismi verilen bir hizmet sunarak, müşterilerinin gizlice ortadan kaybolmalarına ve yeni bir hayat kurmalarına yardımcı oluyor.

Gece taşınma hizmeti, müşterilerin gece yarısı evlerini terk etmelerini, yeni bir yer bulmalarını ve gerektiğinde kimliklerini değiştirmelerini sağlıyor. Bu hizmetler, insanların eski yaşamlarını, sorunlarını arkada bırakarak tamamen yeni bir başlangıç yapmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Muhabir: Utku Kabakcı