Kadınlar Burada Platformu üyeleri, HPV aşısının herkes için ücretsiz ve erişilebilir olması talebiyle Sağlık Bakanlığı önünde bir basın açıklaması düzenledi.

Ankara’da Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri Ankara’da Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri

Ankara Bilkent'teki Sağlık Bakanlığı binası önünde bir araya gelen platform üyeleri, HPV aşısının ücretsiz olması gerektiğini vurguladı. Grup adına konuşan Semiha Tekir, Türkiye'de 2020'de 2,532 kadının rahim ağzı kanseri teşhisi konulduğunu ve bunlardan 1,245'inin kanser nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti. Tekir, Sağlık Bakanlığı'nın rahim ağzı kanseri tarama programlarının önemini vurgulamasına rağmen HPV aşısını rutin aşı programına almamasının nedeninin merak konusu olduğunu ifade etti.

HPV aşısının kişilerin medeni durumlarından veya cinsel yaşamlarından bağımsız olarak rutin aşı programına alınması gerektiğini vurgulayan Tekir, HPV aşısının herkes için ücretsiz ve erişilebilir olması gerektiğini savundu. Bu durumun kadın sağlığı ve toplum sağlığı için hayati öneme sahip olduğunu dile getirdi.

Kaynak: DHA