Ticaret Bakanlığına bağlı ekipler, İstanbul, Ankara ve İzmir'deki kafe ve restoranlarda tarife ve fiyat listesinde gösterilen fiyatlar dışında "servis" veya başka herhangi bir ad altında ücret alınıp alınmadığını, alınıyorsa bunun menülerde yer alıp almadığını denetledi.

Ekipler, tarife ve fiyat listelerine ilişkin belgelerin lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan iş yerlerinin giriş kapılarının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde konulup konulmadığını da inceledi.

Adıyaman'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Operasyonu: 12 Gözaltı Adıyaman'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Operasyonu: 12 Gözaltı

“Hizmete Sunulmayan Bir Ürün Menüde Olmamalı"

Bu kapsamda İstanbul Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri, İstiklal Caddesi'ndeki iş yerlerine denetimde bulundu.

Ticaret İl Müdürü İsmail Menteşe, 1 Ocak-16 Nisan döneminde, 2 bin 72 işletmenin denetlendiğini, 3 bin 819 aykırılık tespit edildiğini ve 8 milyon 297 bin 868 liralık idari işlem uygulandığını bildirdi.

Lokanta ve restoranların giriş kapısı önünde ve hizmet sunulan masaların üzerinde bulunması gereken fiyat listeleriyle ilgili denetim faaliyetlerini de sürdürdüklerini anlatan Menteşe, ayrıca "servis ücreti" adı altında herhangi bir ücretin talep edilip edilmediğini de incelediklerini söyledi.

Menteşe, tüketiciye sunulan yiyecek ve içeceklerin menü fiyatları ile kasa fiyatı uyumunu kontrol ettiklerini ifade ederek, "Burada asıl olan şey, mutlaka sunulan hizmetlerin listelerinin kapıya asılması ve içeride menü sunulduğunda menüyle dışarıdaki listenin aynı olması." dedi.

Hizmete sunulmayan bir ürünün, menüde olmaması gerektiğini vurgulayan Menteşe, şunları kaydetti:

"Karşılaştığımız her bir aykırılık durumunda, aykırılık başına 2 bin 172 liralık olmak üzere idari ceza uyguluyoruz. Bu denetimlerimiz devam edecek. Burada amacımız, vatandaşlarımızın restorana veya kafeye girmeden önce dışarıda alacağı hizmeti ve buna mukabil ödeyeceği ücreti görmeleri ve bu doğrultuda bir tercihte bulunabilmeleri."

Ankara Ticaret İl Müdür Vekili Elif Tan da fiyat ve tarife listesinin kafe ve restoranların giriş kapısı önünde ve hizmet sunulan masaların önünde bulunmasıyla ilgili daha önce de denetim yaptıklarını söyledi.

Kaynak: AA