Diyarbakır'da Çocuklar Kavga Etti, Aileler Birbirine Girdi Diyarbakır'da Çocuklar Kavga Etti, Aileler Birbirine Girdi

SİBEL BAY

Kızılay’da yer alan Taraça Oyun Salonu ve aynı isimdeki restoranın işletmeciliğini yapan Yelda Özen, kurumsal yaşamına eklediği başarılarının ardından babasının yadigârı olan kendi ile aynı yaştaki işletmelerin yönetimini üstlenerek esnaflığa bambaşka bir yön sunuyor.

52 Yıllık İşletmenin Başında Bir Kadın

1971 yılından beri ayakta kalan işletmenin başında bir kadın olarak yer almanın kendisi için zor olmadığını ifade eden Özen, “ Kurumsal yaşamdan bir anda esnaflığa geçtim. Ben 1971 doğumluyum, bu işletme de 1971 yılında kurulmuş ve halen ayakta kalan bir işletmedir. Bebekliğimden beri geldiğim yerde, müşterilerin birçoğu da beni tanır ve bilirler. Bu nedenle birçok alana göre kadın bir esnaf olarak şanslı başladım diyebilirim.” diye konuştu.

“Biz Diğer Kahvehanelerden Oldukça Farklıyız”

“Aynı kat içerisinde hem restoranımız hem de oyun salonumuz var. Ben buraya kıraathane ya da kahvehane demek istemiyorum. Çünkü aslında bakarsanız her kıraathane ya da kahvehanede okey ya da benzeri oyunlar oynanabiliyor ancak burada farklı bazı detaylarımız var. Örneğin 1971’den beri bilardo masalarımız var. Hatta 1990’lı yıllarda da bakanlar burada plaketler veriyormuş. Bunun dışında cumartesi günleri ise satranç turnuvaları düzenliyoruz. Aynı zamanda bizim müşteri profilimiz de oldukça gelişmiş ve elit kesimden oluşuyor. Bunu özellikler belirtmek istememin nedeni ise kahvehanelerin aylakların yeri olduğuna yönelik geliştirilen olumsuz önyargıdan kaynaklanmaktadır.” diye konuşan Yelda Özen, kendi işletmelerinin pek çok yönüyle bilinen klasik kahvehanelerden ayrıldığına dikkat çekti.

Esnaflığın Temelinde İletişim Vardır

Kadınların her alanda faaliyet göstermesi gerektiğini vurgulayan Özen, “Kadınlar her yerde olmalı. Esnaflığın temeline baktığımızda hizmet ve iletişim bulunur. Kadınların ise çok daha iyi iletişim kurduklarını düşünüyorum. Bir mesleğe yönelik kadın ya da erkek diye bir ayrımın yapılmasını oldukça yanlış buluyorum. Bir kadın pilot uçağı dahi uçurabiliyorsa her şeyi yapabilir.” şeklinde konuştu.

Kadın Esnaf ile Kadın Müşteriler de Çoğaldı

Kendisi ile birlikte kadın müşterilerin de sıklıkla işletmeyi merak ettiklerine değinen Özen, kadın müşterilere özel günler oluşturduklarından bahsetti. Her salı ve perşembe günü kadın müşteriler için özel oyun günleri belirlediklerini ifade eden Özen, kendisi ile birlikte pek çok olumlu değişimin de meydana geldiğini dile getirdi.

Kadınlar Cesaret Göstermeli

“Kadın doğum yapabilme cesaretini dahi gösterebilirken nedense bazı konularda çekingen davranıyoruz. İş konusu da bunların başında geliyor. Hala kadınlar kendilerinin yanlış yorumlanabileceğini düşünüyorlar ancak kadınların yaptıkları her işi güzelleştireceklerini düşünüyorum.” diye konuşan Yelda Özen, kadınların cesaret gösterdikleri anda çok büyük bir adım atacaklarına ve başarı sağlayacaklarına dikkat çekti.