Kan grupları, kırmızı kan hücrelerimizin yüzeyinde sergilenen zengin çeşitlilikteki kimyasalları tanımlar. En tanıdıkları arasında, birlikte AB olarak, ayrı ayrı A veya B olarak bulunabilen veya O olarak hiç bulunmayabilen A ve B olarak adlandırılanlar vardır.

Bu ana kan gruplarında bile sorumlu genlerdeki mutasyonlardan kaynaklanan ince farklılıklar vardır.

2022'de yayınlanan bir çalışmada genom bilimi araştırmacıları, A1 alt grubuna ait gen ile erken başlangıçlı felç arasında açık bir ilişki olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, yaklaşık 17.000 felçli kişiyi ve yaklaşık 600.000 felç geçirmemiş kontrolü içeren 48 genetik çalışmadan elde edilen verileri derledi. Tüm katılımcılar 18 ila 59 yaşları arasındaydı.

Genom çapında yapılan bir araştırma, daha erken felç riskiyle güçlü bir şekilde ilişkili olan iki konumu ortaya çıkardı. Bunlardan biri kan grubu genlerinin bulunduğu noktaya denk geldi.

Belirli kan grubu gen türlerine ilişkin ikinci bir analiz, genomu A grubunun bir varyasyonunu kodlayan kişilerin, diğer kan türlerinden oluşan bir popülasyonla karşılaştırıldığında, 60 yaşından önce felç geçirme olasılığının yüzde 16 daha yüksek olduğunu buldu.

O1 grubu genine sahip olanlarda risk yüzde 12 daha düşüktü.

Ancak araştırmacılar, A grubu kanı olan kişilerde ek felç riskinin küçük olduğunu, dolayısıyla bu grupta ekstra dikkat veya taramaya gerek olmadığını belirtti.

ABD'de her yıl 800.000'den az kişi felç geçiriyor. Bu olayların çoğu 65 yaş ve üzeri kişilerde meydana geliyor ve riskler 55 yaşından sonra her on yılda bir ikiye katlanıyor.

İstanbul’da Ejderha Yılı Kutlamaları Başladı! İstanbul’da Ejderha Yılı Kutlamaları Başladı!

Ayrıca araştırmaya dahil edilen kişiler Kuzey Amerika, Avrupa, Japonya, Pakistan ve Avustralya'da yaşıyordu. Avrupalı ​​olmayan kökenli insanlar katılımcıların yalnızca yüzde 35'ini oluşturuyordu. Gelecekte daha çeşitli örneklemlerle yapılacak çalışmalar, sonuçların öneminin açıklığa kavuşturulmasına yardımcı olabilir.

Araştırmanın bir diğer önemli bulgusu, 60 yaşından önce felç geçiren kişilerle 60 yaşından sonra felç geçirenlerin karşılaştırılmasıydı.

Bunun için araştırmacılar, 60 yaş üstü felç geçiren yaklaşık 9.300 kişiden ve 60 yaş üstü felç geçirmemiş yaklaşık 25.000 kontrolden oluşan bir veri seti kullandılar.

A tipi kan grubundaki artan felç riskinin geç başlangıçlı felç grubunda önemsiz hale geldiğini buldular. Bu da yaşamın erken dönemlerinde meydana gelen felçlerin, daha sonra meydana gelenlere kıyasla farklı bir mekanizmaya sahip olabileceğini öne sürdü.

Yazarlar, genç insanlardaki felçlerin, atardamarlarda yağ birikintilerinin birikmesinden (ateroskleroz adı verilen bir süreç) kaynaklanma olasılığının daha düşük olduğunu ve pıhtı oluşumuyla ilgili faktörlerden kaynaklanma olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi.

Kaynak: Necmettin Kurucu