Kapadokya’da balon uçuşlarının daha güvenli yapılabilmesi için Balon Kalkış Alanları Güvenlik Toplantısı yapıldı.

Nevşehir Valiliğindeki toplantıya Vali Ali Fidan, Sivil Havacılık Genel Müdürü Kemal Yüksek, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Bahittin Murat Yakın ve sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Fidan, Nevşehir’in Kapadokya bölgesinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yaptığını belirtti.

“249 Farklı Ülke ve Bölgeden Misafir Ağırladık”

Konaklama verilerini paylaşan Fidan, "1 Mayıs 2023’ten nisan sonuna kadar 2 milyon 152 bin 526 turist, 249 farklı ülkeden ve bölgeden misafir ağırlamışız. Bu da gösteriyor ki Kapadokya, dünyanın her noktasından misafir ağırlıyor ve  yılın 12 ayına yayılan kültür ve inanç turizmi niteliğinde" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinin müze ve ören yeri ziyaretçi rakamlarını da aktaran Fidan, “2023 yılı tüm zamanların en yüksek rakamıydı. 4 milyon 826 bin rakamına ulaşmıştık. 2024 yılının ilk 4 ayına baktığımızda, müze ve ören yerleri giriş sayılarında en yüksek rakamlar üzerinden yaklaşık yüzde 25 artış var ” ifadelerini kullandı.

"2024 Yılında Balona Binen Yolcu Sayımızda Yaklaşık Yüzde 57’lik Artış Olmuş"

Bölgede ticari yolcu operasyonu yapan 30 ruhsatlı balon şirketinin 333 balonla faaliyet icra ettiğini, uçuş izinleri, takip ve kontrollerinin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığını aktaran Fidan, şu bilgileri verdi:

"Türkiye’de ruhsatlandırılmış 67 sıcak hava balonu şirketinin yüzde 45’i ilimizde faaliyet gösteriyor. Yani neredeyse sektörün yarısı ilimizde faaliyet gösteriyor. Yine Türkiye’deki 434 sıcak hava balonunun yüzde 77’si de ilimizde faaliyet gösteriyor. Rakamlarımız gerek uçuş gün sayısı gerek balon sayısı gerek uçuş yapan yolsu sayısı anlamında başka ülkelerle kıyas edilemeyecek, ülkemiz içinde de başka bölgelerle kıyas edilemeyecek rakamlarda. 2023 yılının ilk 4 ayına göre, 2024 yılında balona binen yolcu sayımızda yaklaşık yüzde 57’lik artış olmuş . Kapadokya, Türkiye’de değil, belki dünyada bu anlamda en çok uçuş yapılan, en çok yolcu ağırlayan bölge durumunda.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Kemal Yüksek de kurum olarak havacılıktaki en temel iki kavram olan emniyet ve güvenlik konusunda faaliyetler yürütüp denetleme yaptıklarını söyledi.

Kurban Bayramı Tatili Öncesi Bodrum’da Yoğunluk Oluştu Kurban Bayramı Tatili Öncesi Bodrum’da Yoğunluk Oluştu

Özellikle hava araçları ve hava operasyonlarında bu iki unsurun ayrılmaz bütün olduğuna dikkati çeken Yüksek, şöyle konuştu:

"Sıcak hava balonu faaliyetleri açısından ülkemiz dünyada bir lider. Hem ticari olarak hem kapasite olarak, hem eylem olarak rakamlarla dünyada bir lider. Dolayısıyla her şeyin bir ilkini yapmak bu ülkeye nasip oluyor. Bu ülke de bunun liderliğini yürütmüş oluyor. Dolayısıyla bu olgunlaşma sürecinde edindiğimiz bilgi birikimleri aslında dünyaya da bir örnek, bir model olacak. Özellikle ilgi olarak, popülarite olarak dünyadaki etkisinin çok fazla olması buranın da bir anlamda hedef olmasını da beraberinde getiriyor. Dolayısıyla burada hadiseler olmadan tedbirlerin alınması çok kıymetli. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, operasyon noktasında belli bir olgunluğa ulaştı. Bunu tabi sektörümüzün temsilcilerinin geri beslemeleriyle yapıyoruz. Şu an bile geliştirdiğimiz mevzuatlar, kurallar, denetleme yaklaşımları, pilot lisansları, uçuşa elverişlilik anlamındaki yaklaşımlar birçok ülke tarafından talep edilir hale geldi."

Kaynak: AA