Kırklareli'nde tadıyla ünlü Karahıdır kirazının hasat sezonunu, iklim değişikliği nedeniyle gecikti.

Her yıl mayıs ayında hassat edilen kiraz ağaçları, hava şartlarından dolayı bu yıl geç çiçek açtı. Buna bağlı olarak kirazda hasat bir ay gecikmeli yapılırken, verim ve kalite kayıpları yaşandı.

Karahıdır Mahallesi'nde, 15 yıldır kiraz üretimi yapan Murat Kenan Gergi, iklim değişikliğinin meyve ağaçlarında strese neden olduğunu söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan Paris 2024'e Özel Reklam Filmi Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan Paris 2024'e Özel Reklam Filmi

Gergi, kirazın güneşi çok sevdiğini ancak havaların 1 ay gecikmeli olarak ısındığını kaydederek, mayıs ayında son 2 yıldır gecelerin serin olmasının kirazın gelişimini olumsuz etkilediğini belirtti. 

İklim değişikliğinin verim ve kaliteyi etkilediğini belirten Gergi, "Akşam soğuk, sabahta sıcak olduğunda kiraz çatlıyor. Zaten bizim kirazımız geniş kalibreli. Sabah bir geliyorsun kiraz yarılmış. Önceki yıllarda mayısta kiraz kalmamıştı, bitmişti. Şimdi hazirana geldik hasat yeni başladı" açıklamalarını yaptı. 

Gergi, aşırı sıcak nedeniyle ağaçların kendini korumaya almaya çalıştığını da ifade ederek,"Korumaya alıyor meyve kendini, 'acaba bir şey olacak mı?' diye. Nasıl mont giyiyoruz üşümeyelim diye veya hırka atıyoruz üstümüze o da aynı korumaya alıyor kendini, o da gelişimi engelliyor. Biz ağacın etrafında döne döne olgunlarını topluyoruz. Diğerlerini bir gün sonra. Eskiden bir günde kiraz olurdu. Ama şu an olmuyor" diye konuştu.

Üretici Burak Demir de mayıs ayında ağaçlardaki meyve çiçeklerinin donmaması için ateş yaktıklarını, yazın ise aşırı sıcaklıkların meyveyi çatlattığını bildirdi.

Üreticilerin ne yapacağını bilemediğini ifade eden Demir, iklim değişikliğinin diğer meyveleri de olumsuz etkilediğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA