Kocaeli'nde 7 yıldır hiçbir resmi işlem kaydı olmayan 4 çocuk annesi G.Y. (27), bir başka erkekle kaçtığı iddiasıyla “aile meclisi” kararıyla ormanda öldürülüp, gömüldüğü ortaya çıktı. Polisin 3 ilde düzenlediği operasyonda 26 kişi gözaltına alındı. 14 şüpheli ifadeleri sonrası serbest kalırken, kadının eşi N.Y. ile onun kardeşlerinin de aralarında olduğu 12 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, yaptıkları çalışmada 2017 yılının Aralık ayında kadın sığınma evine yerleştirilip, bir süre sonra kaçan 4 çocuk annesi G.Y.’nin, o tarihten beri hiçbir resmi işlem kaydının olmadığını belirledi. G.Y.’nin ailesinin evine giden ekipler, kadına ulaşamadı. Polis, aile bireylerinin uzun zamandır haber alamadıklarını söyledikleri G.Y. hakkında bugüne kadar herhangi bir kayıp başvurusu da yapılmadığını tespit etti.

G.Y., 2017 yılının Aralık ayında M.A. isimli erkekle birlikte polise başvurup eşi N.Y.’nin kendisine şiddet uyguladığını bu nedenle evden kaçtığını belirterek, can güvenliğinin olmadığı gerekçesiyle tedbir alınmasını istediği, ardından da kadın sığınma evine yerleştirildiği, bir süre sonra da kaçtığı belirlendi. O dönem polisin yaptığı çalışmada G.Y.’ye ulaşılamadığı saptandı.

G.Y.’nin öldürülmüş olabileceği ihtimali üzerinde duran polis, soruşturmayı bu yöne kaydırdı. Bu kapsamda 4 ay süren çalışmada, G.Y.’nin eşi, ailesi, akrabaları, komşuları ve tanıdıkları olmak üzere 50’den fazla kişinin ifadesi alındı.

3 İlde Eş Zamanlı Operasyon

Cinayet Büro Amirliği ekipleri, alınan ifadeler ve ulaşılan deliller doğrultusunda o dönem eşi şiddet uygulayınca M.A. ile kaçtığı öne sürülen G.Y.’nin aile meclisi tarafından infaz edildiği iddiasıyla Kocaeli, İstanbul ve Van’da operasyon düzenledi. Operasyonda infaz kararının alındığı aile meclisinde bulunan, cinayete iştirak eden ve bilgisi olduğu halde ölümü sakladıkları öne sürülen 26 kişi gözaltına alındı.

İzmir’de Bir Kişi Husumetlisi Tarafından Öldürüldü İzmir’de Bir Kişi Husumetlisi Tarafından Öldürüldü

12 Şüpheli Adliyede

Şüphelilerden, aralarında G.Y.’nin 4 kardeşinin de olduğu 14’ü, emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. N.Y. ve yakınları S.Y., M.Y., B.Y., F.Y.,O.Y., A.Y., S.Y., Z.Y., B.Y., M.Y., M.Y. cinayet, azmettirme, suçu ve suçluyu gizleme ve cinayete iştirak suçlamalarıyla adliyeye sevk edildi.

Sorguda İtiraf

Şüphelilerin polisteki ifadelerinde G.Y.’yi “aile meclisi” kararı sonrası Kocaeli’nin Körfez ilçesine bağlı Sevindikli Mahallesi’nde ormanda öldürdükten sonra gömdüklerini söyledikleri belirtildi. G.Y.’yi eşi N.Y. ve onun kardeşlerinin öldürdüğü iddia edildi.

Kaynak: DHA