Konut fiyatlarında yaşanan artıştan dolayı vatandaşlar ev sahibi olabilmek için yeni arayışlara girdi.

Arsa sahiplerinin müteahhit firmalarla anlaşarak arsa payı karşılığı ev sahibi olmaya çalıştıklarını ifade eden Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam uyarılarda bulundu. Arsa payı ile alınan hisselerdeki risklerin çok olduğuna dikkat çeken Akçam, “Vatandaşlarımız konut alayım derken evdeki bulgurdan da olmasın” ifadelerini kullandı.

ATEM Başkanı Akçam arsa sahiplerine çeşitli uyarılarda bulundu. Birçok firmanın kampanyasını takip ettiklerini ifade eden Akçam, “Türkiye ve KKTC’de arsa payı karşılığı ev sahibi olmak isteyenlere firmalar çeşitli fırsatlar sunduklarını iddia ediyor. Biz ise vatandaşlarımızı uyarmak istiyoruz. Arsa payı ile alınan hisselerdeki riskler çok fazla. Henüz tarihi belli olmayan teslim sözlerine sözlü olarak inanılmaması, tapu ve kat karşılığı sözleşme yapılmasına dikkat edilmesi gerektiğini söylemek isteriz” dedi.

Piyasalar Büyüme ve Enflasyon Verilerini Bekliyor Piyasalar Büyüme ve Enflasyon Verilerini Bekliyor

Ucu Açık Anlaşmalarda Temkinli Olunmalı

Gayrimenkul sektöründe yaşananlar ve yüksek fiyat artışları ev sahibi olmak isteyenleri başka seçeneklere yönlendiriyor. Türkiye ve KKTC’de arsa sahibi olan insanların müteahhit firmalarla anlaşarak arsa payı karşılığı ev sahibi olmaya çalıştıklarını ifade eden Akçam, “İnsanların daha ucuza konut sahibi olmanın yollarını aramalarını çok iyi anlıyorum ama bunun da birçok riskinin olduğunu akıllarından çıkarmasınlar. Zaten bu konuda da firmalarla yaşadıkları sorunlardan dolayı vatandaşlar odamıza şikâyetlerde bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Olası risklere değinen Akçam şunlara dikkat çekti:

“Arsa payı ile alınan hisselerdeki riskler çok olduğundan dolayı teslim tarihi sözlü olarak ifade edilen hiçbir sözleşmeye kesinlikle imza atılmasın.  Sözleşme yapılırken ise tapu ve kat karşılığı sözleşme yapılmasına kesinlikle dikkat edilsin. Ucu açık hiçbir şeye sözlü veya yazılı olarak itimat edilmemesi gerekir. Mutlaka bir hukukçudan destek alınmalı veya odamızla irtibata geçilebilir. Tapu mutlaka aranmalı, köklü firmalar öncelikle tercih edilmelidir. Daire getirili arsaları almak isteyen vatandaşlarımız imzaladıkları sözleşmeleri çok dikkatli bir şekilde kontrol edip imzalamalıdır.”

En önemlisinin ise arsa paylama şekliyle konut edinmek için noterden verilen vekaletnamelerin çok dikkatli okunması gerektiğine dikkat çeken Akçam, bu noktada da kesinlikle bir avukattan destek alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Müteahhit ya da yüklenicinin arsa sahibi paylaşımındaki oranı artırdığı zaman kendi paylarına düşecek dairenin payını da artıracaklarına dikkat çeken Akçam, “Bu nedenle müteahhit ya da yüklenicinin alacakları daire sayısı ve oranı da yükselmektedir. Bundan dolayı verilen vekaletnamelerde mutlaka proje de konut veya sözleşmeden kaynaklanan tüm oran artışlarına, yükselen oranda ortak olması ibaresi konulması önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Bülten