Konya'da Selçuklu Belediyesinin bu seneki atık geri dönüşüm çalışmalarında 3 bin ton kompost organik gübre üretimi gerçekleştirdiği açıklandı.

Selçuklu Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, başta pazar yerleri olmak üzere çim biçme ve ağaç budama işlemlerinden sonra kalan atıkların toplanarak yapılan işlemden sonra organik gübre haline getirildiği kaydedildi.

İstanbul’da Yenikapı - Kirazlı Metro Hattı Arızalandı İstanbul’da Yenikapı - Kirazlı Metro Hattı Arızalandı

Açıklamada görüşlerine yer verilen Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, toplanan atıkların 45 gün içinde gübreye dönüştürüldüğünün altını çizerek, şunları söyledi:

"Böylelikle hem şehrimizde oluşan yüksek miktarlı organik atıkların çöpe gitmesini önlemiş oluyor hem de bu organik atıklardan gübre elde ederek bunlara bir ekonomik değer kazandırmış oluyoruz. Bu yıl Sıfır Atık ve İklim Değişikliği ile Park ve Bahçeler Müdürlüklerimizin iş birliğinde, 1314 ton çim, 1653 ton ağaç yongasının yanı sıra semt pazarları ile meyve sebze halinden toplanan 2 bin 33 ton biyobozunur atıktan 3 bin ton kompost üretimi gerçekleştirdik. Hedefimiz önümüzdeki süreçte bütün konutlarımızdan üretilen organik atıkları doğru bir şekilde kompost ünitelerine ulaştırmak ve bunları gübreye dönüştürerek doğaya kazandırmak. Selçuklu Belediyesi olarak sürdürülebilir bir çevre adına her türlü projenin içerisinde olmaya devam edeceğiz”

AA

Editör: Furkan Erkan