Küresel piyasalar, Michigan Üniversitesi tarafından ölçülen ABD’nin enflasyon beklentilerindeki gevşemenin etkisiyle haftaya pozitif bir seyirle başladı. Ancak bu hafta açıklanacak ABD'nin büyüme verileri yatırımcıların odağına yerleşti.

ABD’nin Seçimlerden Sonra Borç Yükünün Artacağı Bekleniyor ABD’nin Seçimlerden Sonra Borç Yükünün Artacağı Bekleniyor

Analistler, perşembe günü ABD'de açıklanacak büyüme verilerinin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini dile getirdi.

Analistler, çarşamba günü yayımlanacak olan Fed'in Bej Kitap raporu ile cuma günü açıklanacak Fed'in enflasyon göstergelerinden çekirdek kişisel tüketim harcamalarının bankanın gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin ipuçları verebileceğini de kaydetti.

Para piyasalarında Fed'in eylülde ilk faiz indirimine gitme ihtimali yüzde 50, kasımda yüzde 63 ve aralıkta yüzde 82 ihtimalle fiyatlanıyor.

Altının ons fiyatı yeni haftada yüzde 0,3 artışla 2 bin 342 dolardan alıcı bulurken, Brent petrolün varil fiyatı da yüzde 0,3 yükselişle 82,1 dolardan işlem görüyor.

New York borsasında cuma günü Nasdaq endeksi yüzde 1,10, S&P 500 endeksi yüzde 0,70 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,01 artış kaydetti.

ABD'de bugün tatil nedeniyle pay piyasalarda işlem gerçekleşmeyecek.

Avrupa borsalarında geçen haftanın son işlem gününde karışık bir seyir izlerken, İngiltere'de tatil nedeniyle bugün piyasalarda işlem gerçekleşmeyecek.

Asya pay piyasalarında pozitif seyir öne çıkarken, bugün Çin'de açıklanan verilere göre ülkede sanayi karı bu yılın ilk dört ayında yüzde 4,3 artış kaydetti.

Yurt içinde ise cuma günü satış ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü de yüzde 1,07 azalışla 10.676,65 puandan tamamlamıştı.

Analistler, bugün teknik açıdan BIST 100 endeksinde 10.600 ve 10.500 seviyelerinin destek, 10.800 ve 11.000 puanın ise direnç konumunda olacağını belirtti.

Dolar/TL, geçen haftanın son işlem gününde alıcılı bir seyir izleyerek günü önceki kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 32,2274'ten tamamlamıştı. Bugün ise bankalararası piyasanın açılışında 32,2150 seviyesinden işlem görüyor.

Kaynak: AA