Küresel piyasalar, Fed’in hafta içi gerçekleştireceği para politikası toplantısına kilitlendi.

Analistler, Fed'in toplantısında faizleri sabit bırakacağına kesin gözüyle bakıldığını belirtiyor.

Karar sonrası Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamalarda bankanın gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin ipuçları aranacağını da analistler, dile getiriyor.

Enflasyonla mücadelenin beklenenden daha uzun sürebileceğine ilişkin sinyaller veren makroekonomik veriler ve Fed yetkililerinin şahin tonlu yönlendirmeleri, bankanın faiz indirimlerine daha geç başlayabileceğini ortaya koyuyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed'in haziranda faiz indirimine başlama ihtimali yüzde 12, temmuzda yüzde 30 ve eylülde ise yüzde 58'e geriledi.

Bu hafta ayrıca ABD'de açıklanacak istihdam raporundaki verilerin yatırımcıların odağında olacağını aktaran analistler, özellikle tarım dışı istihdam verisinden alınacak sinyallerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Bu gelişmelerle birlikte, altının ons fiyatı yüzde 0,2 değer kaybıyla 2 bin 333 dolardan alıcı buluyor.

Cuma günü yüzde 0,4 artışla 106,1 seviyesinden günü tamamlayan dolar endeksi bugün önceki kapanışının yüzde 0,4 altında 105,7'den işlem görüyor.

Brent petrolün varil fiyatı da yüzde 0,7 azalışla 87,4 dolara indi.

Cuma günü, New York borsasında Nasdaq endeksi yüzde 2,03, S&P 500 endeksi yüzde 1,02 ve Dow Jones endeksi ise yüzde 0,40 artış kaydetti.

ABD'de endeks vadeli kontratlar, yeni haftaya da pozitif bir seyirle başladı.

Fahiş Fiyat Kanun Teklifi Meclis’te Kabul Edildi Fahiş Fiyat Kanun Teklifi Meclis’te Kabul Edildi

Avrupa borsalarında bugün pozitif seyir hakim olurken, bugün gözler Almanya'da öncü enflasyon verilerine çevrildi.

Analistler, bugün Almanya'da yarın ise Avro Bölgesi'nde açıklanacak öncü Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin piyasalarda oynaklığı artırabileceğine dikkat çekti.

Asya pay piyasalarında ise pozitif bir seyir öne çıkarken, Japon yeni yatırımcıların odağında olmayı sürdürüyor.

Analistler, Japon yenindeki kayıpların Japonya Merkez Bankasının (BoJ) cuma günü politika faizini sabit bırakmasının ardından hızlandığını belirterek, Japonya ekonomi yönetiminin döviz kurundaki hareketliliği yakından takip ettiklerini ve müdahale etme ihtimallerinin yüksek olduğunu dile getirdi.

Yurt içinde ise Dolar/TL, cuma günü satıcılı bir seyir izleyerek günü önceki kapanışının yüzde 0,1 altında 32,4766'dan tamamlamasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 32,3520 seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, bu hafta enflasyon verilerinin yanı sıra uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P), cuma akşamı piyasalar kapandıktan sonra açıklaması beklenen Türkiye değerlendirme raporunun yatırımcıların odağına yerleştiğini ifade etti.

Kaynak: AA